The role of the military in Egypt and Turkey: A comparative analysis
Türkiye ve Mısır'da askerin rolü
- Tez No: 107045
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNAZ TOPRAK, PROF. DR. YEŞİM ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türkiye ve Mısır'da Askerin Siyasetteki Rolü: Karşılaştırmalı Bir Analiz Rita Koryan Bu tezin amacı Türkiye ve Mısır'da askerin siyasete müdahale etme biçimleri arasında karşılaştırmalı bir analiz yapmaktır. Askerin bu ülkelerdeki siyasi rolü her iki ülkenin cumhuriyet dönemleri çerçevesinde ele alınmıştır. Tezde, asker ile siyaset ilişkisi hakkındaki genel literatür incelendikten sonra, iki ülkenin tarihsel arka planlan değerlendirilmiştir. Bu arka plan oluşturulduktan sonra, her iki ülkenin siyasi tarihleri ve askerin siyasete dahil olma biçimleri arasında bir karşılaştırmaya gidilmiş, benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Bu tezdeki temel argüman, askerin bir siyasi çerçevedeki varlığının tek başına otokratik bir siyasi yapıya işaret etmeyebileceğidir; asker ile siyaset arasında, her zaman için ince bir güçler dengesi söz konusudur. Bu tezin amaçlarından biri de, Türkiye ve Mısır örneklerinin ötesine geçerek, geç modernleşen ülkelerdeki ulus inşası ve siyasi modernleşme biçimlerine dair örnekler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The Military in Politics in Turkey and Egypt: A Comparative Analysis by Rita Koryan The aim of this thesis has been to make a comparative analysis of military involvement in politics in Turkey and Egypt. This involvement has been studied in the context of modern-republican periods of both countries. After a literature review on the relation between military and politics, necessary historical information concerning the political experiences of both countries has been provided. After laying out a concrete background about military involvement in politics in those countries, a comparative analysis has been realised with the aim of showing similarities and differences between the political histories of both countries. My thesis is that the simple presence of the military in a political body cannot be accounted for its being exclusively autocratic; it seems that there can always be a subtle interplay of forces between the military establishment and the political arena. Beyond the specific cases of Turkey and Egypt, it is hoped that this analysis presents a pattern of nation-building and political modernisation in countries characterised by belated modernisation. IV