Family stories: Constructing a family narrative
Aile hikayeleri: Bir aile anlatısının kurgulanması
  1. Tez No: 107046
  2. Yazar: ALİYE FATMA MATARACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NÜKHET SİRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
KISA ÖZET Aile Hikayeleri: Bir Aile Anlatısının Kurgulanması by Aliye F. Mataracı Bu çalışmanın amacı ailesel kimliğin aile hikayelerinde aile hikayecileri tarafından nasıl kurgulandığım analiz etmektir. Aile kimliği, ailenin farklı bölümlerinden aile hikayecileri tarafından farklı aile hikayeleri üzerinden kurgulanmakta ve bu kurgular nesilden nesile aktarılmaktır. Aile bireyleri arasındaki farklılık anlatı düzeyinde de ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada belirli bir ailenin farklı bölümlerinin farklı aile anlatılan, ailesel kimliğin ne tür birlikler olarak kurgulandığım anlamak amacıyla analiz edilmiştir. Bu tez 1999 yılında Rize, İstanbul ve Ankara'da M. ailesinin hikaye anlatıcıları ile yapılan görüşmeler ve ailenin köklü ticaret geçmişim anlatan ticaret mektuplarına dayanarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Family Stories: Constructing A Family Narrative by Aliye F. Mataracı The aim of this study is to look at how familial identity is discursively constructed. The different constructions of different branches of a specific family are studied in order to understand the unities the different branches construct and this is achieved through the discourse analysis of family stories, through which the family is constructed as a contested unity, collected from legitimate family storytellers. This thesis is based on the interviews made by the legitimate storytellers of a specific family in Rize, Istanbul and Ankara in 1 999 and the trade letters regarding the trade history of the family. IV