Historical and sociological approach to public space: The case of Islamic coffeehouses in Turkey
Kamusal mekana tarihsel ve sosyolojik bir yaklaşım: Türkiye'de İslami kahvehaneler örnek olayı
  1. Tez No: 107047
  2. Yazar: UĞUR KÖMEÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER GÖLE, PROF. DR. BİNNAZ TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
KISA ÖZET Kamusal Mekana Tarihsel ve Sosyolojik bir Yaklaşım: Türkiye'de İslami Kahvehaneler Örnek Olayı Uğur Kömeçoğlu Bu çalışmada kahvehanenin geçmişini mekansallaştırarak ve mekanın mikro siyasetini çözümleyerek, son yıllarda ortaya çıkan İslami kamusallığı bu minör mekandaki kamusal ifade biçimlerinin ışığında anlamaya çalıştım. Bir toplumsal kurum olarak kahvehaneyi ele alan bu tez, kent ortamında kamusallığın değişen formlarını kahvehane yoluyla analiz etme girişimidir. Kamusal alamn oluşumunda anlamlı bir rol oynayan kahvehaneler Osmanlı- Türk toplumunda önemli bir kamusal mevkiye sahiptir. Çelişkili mekansal pratiklerin -edebi, siyasi, tiyatrovari, hicivli, karnavalvari, dinsel, hazcı- heterojen karışımını içeren bu karmaşık ve bozucu yerlerde, özgürlük ve kontrol sistemleri muğlak ve çatışmalı bir şekilde, karşılıklı olarak etkileşmektedir. Bu anlamda, kahvehaneler bir“heterotopya”olarak ele alınmıştır. Heterotopya kavramı, bu tezde geçmişle bugünü bağlayan analitik bir araç sağlamıştır. Kamusal alana Habermasçı yaklaşımı eleştirerek, daha Sennettçı ve Goffmancı bir anlayışı benimseyen tezde, eski müslüman kahvehanesini tamamıyla vııfarklı bir mekansal formda yemden inşa eden İslami aktörlerin oluşturduğu kamusallık, performatif ve kültürel terimlerle analiz edilmiştir. İslami dokuya sahip kahvehaneler geleneksellik ve modernlikle oldukça karmaşık bir ilişki ağına girmektedir. Bu ilişkisellikleri meydana getiren ve dolayısıyla bireyi şekillendiren ahlakın yeni formları, yeni gövdesel ifadeler ve mekansal pratikler, yeni öznellik biçimleri kahvehaneler gibi küçük kamusal mekanlarda ortaya çıkmaktadır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Historical and Sociological Approach to Public Space: The Case of Islamic Coffeehouses in Turkey by Uğur Kömeçoğlu Through a study of the coffeehouse by way of spatializing its past and analyzing the micro-politics of space, my aim in this study is to elucidate the public expressions in this minor public space, which contribute to the overall trend in the recent Islamic publicness. Taking the case of the coffeehouse as a social institution, this thesis is an attempt to analyze the changing forms of publicness in the urban context. Coffeehouse has been an important public site in Ottoman-Turkish society, playing a significant role in the emergence of public sphere. They were unsettling and ambiguous spaces embodying heterogeneous mix of spatial and contradictory - literary, political, theatrical, carnivalesque, satirical, religious and seditious- practices. Coffeehouses were the places where the ambivalent interplay of freedom and control were expressed. As such they were heterotopias -a concept that has been used in this thesis as an analytical tool to link the past with the present.Challenging the Habermasian understanding of the public sphere and adopting a Sennettian and Goffmannian approach instead the contemporary public attempt by the Islamic actors to recreate the Muslim coffeehouse in different spatial forms is scrutinized through performative and cultural terms. The re-emergence of coffeehouses with a Muslim texture enters into very complex relationship with the modern and traditional. New forms of morality, new bodily expressions and spatial practices, new subjectivities blending the modern with the traditional and thus reshaping the individual emerge in the minor public spaces, such as the coffeehouses. VI