Public preferences concerning social choice rules: Exploratory panel studies
Sosyal seçim kurallarına ilişkin toplum tercihleri: Gözlemsel panel çalışmaları
  1. Tez No: 107048
  2. Yazar: AYÇA EBRU GİRİTLİGİL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. MURAT SERTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  6. Anahtar Kelimeler: . Plurality, Plurality with a Run off, Majoritarian Compromise, Borda's Rule, Condorcet' s Method, weak participation, majoritarian approval. VI
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZETÇE Sosyal Seçim Kurallarına İlişkin Toplum Tercihleri: Gözlemsel Panel Çalışmaları Ayça E. Giritligil Kara Bu tez, toplumun sosyal seçim kuralları ve aksiyomlarına ilişkin tercihlerinin araştırıldığı dört ampirik çalışmadan oluşmaktadır. Herbir çalışmada, varsayımsal bir seçmen grubunun soyut adaylara dair varsayımsal tercih profilleri deneklere sunulmuştur. İlk üç çalışmada deneklerden, herbir tercih profilinde“seçilmesi gereken”adayı belirtmeleri, son çalışmada ise adayları,“seçilmeyi hakedişlerine göre”sıralamaları istenmiştir. İlk çalışmada, Çoğunluk, İki Turlu Çoğunluk, Çoğunlukçu Uzlaşı ve Borda Kuralı'na odaklanılmıştır. Üç alt-çalışmada birbirine çok yalan olan sonuçlar, 348 denek için toplandığında, profillerin %43.1'inde Çoğunlukçu Uzlaşı'nın, %42.6'sında Borda Metodu'nun, %12'sinde Çoğunluk'un ve %2.3'ünde İki Turlu Çoğunluk'un seçildiği görülmektedir. ikinci çalışma, zayıflatılmış katılım aksiyomu hakkında toplum görüşlerini belirlemeyi hedeflemektedir. 30 denekten elde edilen ampirik bulgular, zayıflatılmış katılım aksiyomuna önemli toplum desteği olduğu yolundadır. Son çalışmayı yönlendiren bir ön uygulama niteliğindeki üçüncü çalışma, çoğunlukçu onay aksiyomuna ilişkin toplum görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. 100 denekten elde edilen ampirik bulgular, çoğunlukçu onay aksiyomunun toplum vntarafından beğenildiğini gösterir yöndedir. Daha incelikli tasarlanmış son çalışmaya katılan 288 denekten elde edilen sonuçlar ise, Borda Kuralı ve Condorcet Metodu'na verilen desteğin, bu kuralların çoğunlukçu onay aksiyomunu sağladıkları durumlarda arttığını göstermektedir. Anahtar Sözcükler. Çoğunluk, İki Turlu Çoğunluk, Borda Kurak, Condorcet Metodu, zayıflatılmış katılım, çoğunlukçu onay. vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Public Preferences Concerning Social Choicer Rules: Exploratory Panel Studies by Ayça E. Giritligil Kara This dissertation contains four empirical studies aiming to detect public preferences concerning social choice rules and axioms. In each study, the subjects were confronted with hypothetical preference profiles of a hypothetical electorate over some abstract set of alternatives (candidates). In the first three studies, the subjects were asked to indicate the alternative that“should be chosen”for each preference profile. In the last study, however, the subjects were required to rank the alternatives with respect to their“worthiness to be elected”for each preference profile being viewed. The first study focuses on Plurality Rule, Plurality with a Run off Rule, the Majoritarian Compromise and Borda's Rule. The empirical findings aggregated over three sub-studies with 348 subjects are quite consistent from one sub-study to another, the Majoritarian Compromise winner being chosen at 43.1% of the profiles, the Borda winner at 42.6%, the Plurality winner 12% and the Plurality with a Run off winner at 2.3% of the profiles.The second study aims to understand the public opinion concerning weak participation axiom. The empirical findings with 30 subjects indicate a strong support for weak participation axiom. Guiding the final study, the third study is a pilot work which aims at detecting public opinion concerning majoritarian approval axiom. The empirical findings extracted from the answers of 100 subjects show a clear support for majoritarian approval. Through a more sophisticated design with 288 subjects in the final study, an unambiguous increase in the support for Borda's Rule and Condorcet' s Method is observed wherever the two rules respect majoritarian approval.