The Theory of Pathos in Stoicism
Stoacılık'ta Pathos Teorisi
- Tez No: 107049
- Danışmanlar: PROF. DR. STEPHEN VOSS, DR. CHRYSSİ SİDİROPOULOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
KISA ÖZET Stoacılık' ta Pathos Teorisi Fahri Ulus Atayurt Stoacılar duyguların varlığımızın doğal bileşenleri olmadığım ve bu yüzden de duygulardan arınmış bir hayatın hem mümkün hem de tercih edilir olduğunu iddia etmekteler. Bu tezin amacı, görünüşte radikal olan bu iddianın insan doğasımn köklerine dair felsefi bir bakış açısı getirdiğini göstermektir. Stoacıların iddiası, Posidonius'un aksi yöndeki şüphelerine rağmen, rasyonel olduğumuzda tüm edimlerimizin motivasyonunun aklın bir işlevi olduğudur. Bu yüzden, aklın ortaya çıkışını ve hayatımız boyunca geçirdiği evrimi arılattım. İnsan gelişimine dair bu açıklamanın inandırıcılığını savunarak, duygular yanlış değer yargılan olduğu için aklın duygulara yer vermediğini ileri sürdüm. Son bölümde, Stoacıların duygulardan annabilmemiz için önerdikleri yöntemleri ortaya koydum. Bunu yaparken Stoacı okul içerisindeki iki terapiyi karşılaştırdım ve Chrysippus'un öne sürdüğü terapinin Posidonius'un önerdiği terapiden daha tutarlı olduğunu savundum. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Theory of Pathos In Stoicism by Fahri Ulus Atayurt The Stoics claim that emotions are not natural constitituents of our beings and therefore, it is both possible and preferable to live a life without feeling them. This thesis aims at showing that this seemingly radical claim is based on genuine philosophical insight concerning the roots of human nature. It is precisely the Stoic claim that once we become rational, all our motivation will be a function of reason, although Posidonius questions this. Therefore, I have displayed the first appearance of reason and its further development along the course of our lives. In defending the plausibility of this account of human development, I argue that since emotions are false value judgements, reason leaves no place for them. In the final chapter, I have displayed the Stoic methods for the eradication of emotions. In doing this, I have compared two different therapies within the Stoic school and claimed that the therapy of Chrysippus is more consistent than the therapy of Posidonius.