Associative memory impairment in schizophrenia: Its relation with hemispheric lateralization and affective reactivity
Şizofrenide çağrışımsal bellek bozukluğu: Yarımküre lateralizasyonu ve duygusal tepisellik ile ilişkisi
- Tez No: 107051
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Şizofrenide Çağrışımsal Bellek Bozukluğu : Yarımküre Lateralizasyonu ve Duygusal Tepkisellik ile İlişkisi F. Gökçe özkarar Bu çalışmanın iki ana amacı vardı. Birincisi şizofrenide çağrışımsal bellek bozukluğunun, aktive olan çağrışımsal hafiza ağına (sol yarımküredeki veya sağ yarımküredeki) göre değişkenlik gösterip göstermediğini, ve eğer gösteriyorsa, bozukluğun hangi yarımkürede daha belirgin olduğunu araştırmaktı. İkinci amaç ise, çağrışımsal bellek bozukluğunun çağrışımları başlatan uyaranın duygusal yüküne (olumlu, olumsuz veya nötr) göre değişkenlik gösterip göstermediğini, ve eğer gösteriyorsa, hangi duygusal yükün daha belirgin bir bozukluğa yol açtığım incelemekti. Örneklem, Marmara Üniversitesi Hastanesi Psikiatri Polikliniklerinde tedavi gören 30 şizofren hasta ve hastanenin intörnlerinden ve güvenlik görevlilerinden oluşan 30 kontrol deneğinden oluşmaktaydı. Kelime Çağrışım Testi (KÇT) ve Pozitif ve Negatif Semptomları Değerlendirme ölçekleri (PNSDÖ) kullanılan ölçeklerdi. KÇT, herbiri 5 kelime içeren olumlu, olumsuz ve nötr üç listeden oluşmaktaydı. KÇT bir grup şizofren (15) ve kontrol (15) deneklere sağ kulaktan uygulanırken, geriye kalan iki gruba da sol kulaktan uygulandı. Deneyden sonra hastalar için PNSDÖ dolduruldu. KÇT 'ndeki performanslar, tahmin edildiği gibi, şizofrenide çağrışımsal bellek bozukluğunun sol yarımkürede daha belirgin olduğunu ve bu bozukluğun şizofrenideki sol fronto-temporal bağlantısızlıktan ötürü olduğunu gösterdi. viiSaptanan bu bozukluk yaş ve cinsiyet farklılıklarından etkilenmemekteydi. İkinci olarak; şizofren kişilerdeki çağrışımsal bellek bozukluğunun, çağrışımları başlatan uyaranın duygusal yüküne göre değişiklik göstermediği saptandı. Çağrışımsal bellek bozukluğunun pozitif ve negatif semptomlarla ilişkisi incelendiğinde; pozitif semptomların (özellikle yapısal düşünce bozukluğunun) çağrışımsal bellek bozulduğuyla pozitif korelasyona sahip olduğu bulundu, negatif semptomların etkisinin bellek bozukluğu üzerindeki etkisi ise yeterince kesin değildi. Son olarak; çağrışımsal bellek bozukluğunun, hastalığın süresi, hastaneye yatış süresi, ilaç tedavisinin süresi ve alman EKT (Elektro-konvulsif terapi) kürlerinin sayısı ile ilişkisinin olmadığı bulundu. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Associative Memory Impairment in Schizophrenia : Its Relation with Hemispheric Lateralization and Affective Reactivity by F. Gökçe özkarar This study had two main aims. The primary aim was to investigate whether associative memory impairment in schizophrenia varied depending on which associative memory network (left hemisphere vs. right hemisphere) was activated and if it did, in which network the impairment was more marked. The second aim was to examine whether the associative memory impairment varied based on the emotional valence (positive, negative or neutral) of the stimuli which triggered the associations and if it did, which valence lead to a more marked impairment. The sample consisted of 30 schizophrenic patients from the Psychiatry Clinics of the Marmara University Hospital, and 30 control subjects randomly selected among the interns and the security staff of the hospital. The materials used were the Word Association Task (WAT) and the Scales for the assessment of positive and negative symptoms (SAPS and SANS). The WAT included three lists, each including five target words, with different emotional valences (positive, negative and neutral).The procedure included the monaural application of the WAT, from the right ear to a subgroup of controls (15) and schizophrenics (15), and from the left ear to the other two subgroups. The SAPS and SANS were filled out for patients, after the experiment. The performances on the WAT demonstrated, as predicted, thatthe associative memory impairment in schizophrenia was more marked within the left hemisphere and this impairment was probably due to the left fronto-temporal disconnection reported for schizophrenia. This detected impairment was independent of aging effects and gender differences. Secondly, it was revealed that the associative memory impairment of schizophrenic individuals did not vary depending on the emotional valence of the stimuli, which provoked the successive associations. When the relations between symptomatology (positive symptom scores and negative symptom scores) and associative memory impairment were observed, the positive symptoms (especially, thought disorder) were found to be positively correlated with the amount of associative memory impairment in schizophrenia; whereas the role of the negative symptoms on the impairment was not clear enough. As a last concern, no relationships between associative memory impairment and the duration of illness, the duration of hospitalization, the duration of medication and the number of ECT (Electroconvulsive therapy) treatments received, were found. VI