Stabilization programmes effects on the socio-economic life and Turkish experiment
Stabilizasyon programları, sosyo-ekonomik hayata etkileri ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 107050
  2. Yazar: İLYAS AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
KISA ÖZET Stabilizasyon Programları, Sosyo-ekonomik hayata etkileri ve Türliye Örneği Ilyas Akbaş Bu çalışmanın amacı enflasyonu düşürebilmek ve yeterli büyümeyi sağlayabilmek için stabilizasyon programlarının gerekliliklerini göz önüne koymaktır. Programın başarıya ulaşması için başlıca şartlar kredibilite ve güvendir. Kredibilite başarılı bir yapısal uyumun başlıca unsurudur. Kredibilitesi ve güveni eksik olan başarısız birçok ekonomik reform örnekleri vardır. Öyleyse, kredibilite sağlayabilmek için insanların bu programın başarılı olacağına, enflasyonun düşeceğine, daha yüksek gelir seviyesine ulaşacaklarına ve işsizliğin azalacağına inanmaları gerekir. Bunun için de insanların bu program hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir ki destek versinler. Enflasyonu düşürmek Türkiye için ana politika oldu, ve bu yolda ilave bütün destekler bu asıl amaca katkıda bulunacaklardır. Enflasyon sorununu çözebilmek için durumu tam anlayabilmek ve gerekli şartlar sağlandığında sorunun çözülebileceğine inanmak gerekir. Makroekonomik stabilizasyon ve yapısal uyum paketi aynı anda uygulanmalıdır. Son programda, 1999 yılında, politik nedenlerden dolayı yapısal uyumlar geciktirildiği için başarı sağlanmadı. Bana göre bu yeni program, enflasyonu düşürebilmek, yeterli büyümeyi sağlamak ve sağlıklı bir ekonomiye kavuşmak için Türkiye'nin son şansıdır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stabilization Programmes, Effects on the Socio-economic Life and Turkish Experiment by Ilyas Akbaş The goal of this study is to identify the need of macroeconomic stabilİ2ation policies in order to reduce inflation and achieve a reasonable growth. The main conditions for the programme to be successful are credibility, and trust. Credibility is a fundamental ingredient of successful structural adjustment. There are many examples of economic reforms that have failed because of the lack of credibility and trust. Therefore, to have credibility and trust people should be aware of such programs and should believe that at the end there is a possibility of low inflation, high incomes and less unemployment. At this point this work will contribute to make people aware of, and to assure supports to the stabilization program. Reducing inflation has become a key policy issue, and any additional supports to this policy will contribute to the ultimate goal of Turkey. In order to solve the problem, one should know the situation completely, and should believe that the problem could be solved if the necessary conditions are ivprevailed. In order to reach to the goal all the society who shares the burden of stabilization package should be aware of the real situation, in a very transparent manner. Macroeconomic stabilization policies and structural reforms should be implemented simultaneously. This was the missing condition of the last package in 1999, structural reforms were delayed due to the some political reasons. In my respect, this is the last chance for Turkey to get rid of inflation and to reach stable, growing economy.