The Impact of historical imagination on foreign policy: The Russian case
Tarih tahayyülünün dış politikaya etkisi: Rusya örneği
  1. Tez No: 107071
  2. Yazar: AHMET OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
KISA ÖZET AMET OKUMUŞ Eylül 2001 TARİH TAHAYYÜLÜNÜN DIŞ POLİTİKAYA ETKİSİ RUSYA ÖRNEĞİ Soğuk Savaş'ın çift kutuplu statiğinin çözülmesi uluslararası siyasetin doğasını dönüştürmüş ve kimlik, kültür ve tarih gibi dinamik faktörlerin uluslararası ilişkilerdeki etkisine yönelik entelektüel ve kamusal duyarlılığı artırmıştır. Bu faktörlerin tahlilinde konstruktivist uluslararası ilişkiler teorisinin önemli katkısı olmuştur. Fakat sözkonusu teori de çoklukla sınırlı bir kültür kavramından hareket ettiği için, kültürü zaman(tarih) ve mekan bilincini kapsayan kapsamlı bir sembolik sistem olarak okuyamamıştır. Oysa tarih bilinci devlet ya da benzeri biçimlerde örgütlenmiş insan topluluklarının kültüründe merkezi bir yere sahiptir ve içinden geçmekte olduğumuz tarihi dönüşümler döneminde ayrıca incelenmeyi gerektirmektedir. Dolayısıyla tarih tahayyülünün dış politika üzerindeki etkisinin inceleme konusu edilmesi, konstruktivist teoride dahi pek fazla ele alınmamış bir kültür boyutunun uluslararası ilişkiler bağlamında incelenerek konstruktivist teorinin bu eksiğini tartışmaya açan daha kapsayıcı bir kültür kavramı önerisini içermektedir. Kimlikçi eğilimlerin, kültürel referansların ve aidiyet alametlerinin -yahut bayraklarının- uluslararası siyasetteki belirleyiciliğinin öne çıktığı bu dönemde tarihin mirası ve tarihi tahayyülü dış politikada biri diğerini kuran (kurgulayan) unsurlar olarak tanımlayıcı kategoriler haline gelmiştir. Özellikle Rusya gibi tarihi referans zemini muazzam bir ülke için bu faktörler uluslararası ilişkilerin teori ve pratiğinin teşekkülünde derin içerimleri haizdir. Rusya için, tarihin nasıl yorumlanacağı ve tarihi mirasın nasıl değerlendirileceği daimi bir tartışma sahası olmuştur. Bu bağlamda, bu tez Rus tarih tahayyülünün Rus uluslararası politikasına ilişkisini tahlil etmeyi amaçlamaktadır. Anahtar Kelimeler Konstraktivizm Kültürel Perspektifler Rusya Tarih Tahayyülü Dış Politika Uluslararası Politika VT
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AHMET OKUMUŞ September 2001 THE IMPACT OF HISTORICAL IMAGINATION ON FOREIGN POLICY : THE RUSSIAN CASE The End of the bi-polar static of the Cold War transformed the nature of international politics, and increased both intellectual and public sensitivity to the impact and importance of such dynamic factors as identity, culture and history, on international relations. The recent popularity of constructivist perspective in international relations theory facilitates the study of the role of culture and identity in foreign policy. However, constructivist treatment of the notion of culture is far from conceiving culture as a symbolic system comprising, primarily, time/history and space consciousness in human imagination. Yet, at this moment of historical ruptures, historical imagination as an important component of culture needs special attention. The absence of time and space consciousness from the study focus of constructivist theories leads to a narrow view of culture in analyzing its impact on international politics. Because, imagination of history is central in the culture of most human collectivities organized in state-like structures. But, international relations theory and constructivist thought has little dealt with it. This thesis is an attempt at proposing a wider notion of culture by bringing historical imagination to focus. In this context, this thesis aims at analyzing the relation of Russian historical imagination to the international politics of Russia. Especially for a country like Russia, which has a huge ground for historical references, the role of history bears in itself deep implications with respect to the formation of the theory and practice of foreign policy.