Türk sermaye piyasasının Avrupa Birliği sermaye piyasaları ile bütünleşmesi
The Integration of Turkish capital market into Europe capital market
  1. Tez No: 107070
  2. Yazar: NEVİM KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN RODOPLU, DOÇ. DR. SELMAN AZİZ ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI TÜRK SERMAYE PİYASASI'NIN AVRUPA BİRLİĞİ SERMAYE PİYASASI İLE BÜTÜNLEŞMESİ Nevim KÖROĞLU ÖZET Bu çalışmada, Avrupa Birliği (AB) ile bütünleşme aşamasında; AB Sermaye Piyasaları ile Türk Sermaye Piyasası'nın genel yapısı karşılaştırmalı olarak tanıtılmaya çalışılmıştır. AB'nin temel olarak yasal zemini; Roma Antlaşması (1957), Beyaz Kitap (1986), Tek Avrupa Senedi (1987) ve Maastricht Antlaşması (1992) hükümlerine dayanmaktadır. Türkiye'nin, AB fınansal sistemine yasal olarak uyumunda her iki tarafın mevzuatları dikkate alınmaktadır. Bir ülkenin AB 'ne tam üye olabilmesi için Kopenhang Kriterleri olarak adlandırılan değerler bütününe uyum sağlaması, bu bağlamda AB Müktesebatmı üstlenmesi gerekmektedir. AB, sermaye piyasalarında uyumlaşma ve bütünleşme sağlarken; Türkiye tam üyelik kapsamında Sermaye Piyasası ve Borsası ile birlikte tüm finansal sistemini; AB ile uyumlaştırma çabasındadır. Bu amaçla; 1980'li yılların başından itibaren AB ekonomik düzenine uyumlu politikalar uygulayan Türkiye kendi dinamizmi ve ekonomik gelişme düzeyiyle başarılı bir geçiş süreci yaşamaktadır. AB Sermaye Piyasalan'nda bütün sermaye piyasası yatırımcıları tarafından işlemler ve ihraçlar için Euro kullanılacaktır. Bundan dolayı, Türkiye'de mevcut sermaye piyasası kurumları, işlemler ve ihraçlar için teknik ve yasal düzenlemeler hakkında hazırlık yapmak ve diğer kurumlara bilgi vermek zorundadırlar. IMKB yabancı yatırımcıları çekebilmek için alt yapıdaki boşlukları doldurmak ve dış tanıtım çalışmalarına önem vermek zorundadır. Dünya'da üç önemli fınansal merkez vardır. Bunlar; ABD, Japonya ve Avrupa Finansal Pazarıdır. Türk Sermaye Piyasası bu oluşumların dışında kalmamalıdır. Bundan dolayı; Türk Sermaye Piyasası, Finansal Pazar'ının gelişimi için gerekli yasal koşullan sağlayarak Avrupa Finansal Pazarı ile bütünleşmek zorundadır. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarihi Jüri Üyeleri Nevim KÖROĞLU Prof. Dr. Gültekin RODOPLU 27.02.2001-2001/03 Prof. Dr. Gültekin RODOPLU Doç. Dr. Selman Aziz ERDEN Yrd. Doç. Dr. Sami KARACAN
Özet (Çeviri)
T.C. KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI THE INTEGRATION OF TURKISH CAPITAL MARKET INTO EUROPE CAPITAL MARKET Nevim KOROGLU Abstract In this study, the general structure of European Union (EU) Capital Market and Turkish Capital Market has been compared and introduced during integration phase. Legal base of EU is based on decisions of Roma Pact (1957), One Europe Pact (1987), and Maastricht Pact (1992). The laws of EU and Turkey was take into account during the conformity of Turkey to EU finance system. To be a member of EU, it is must to conform to Kopenhang Criterious and EU Acquis Communautaire. While the EU provide integration in capital markets, Turkey try to make finance system, Capital Market and Stock Exchange comformity to EU during being a member of EU. Aiming at this, since 1980, Turkey has made politics that is comformity to EU economic system a succesful participating duration was being made by dinamism and economical development of it. At EU Capital Markets, Euro will be used for all operations and exports by all Capital Market investors. So, in Turkey Capital Market Instutions have to make preparation about tecnical and legal arrangement for operations and exports, have to give information other instutions. Istanbul Stock Exchange has to fill the caps in the substaicture and consider important to foreign introduction studies for foreign investors. There are three important financial centers. There are USA, Japan and Europe Financial Markets. Turkey Capital Market, hasn't to be apart from these constitutions. So Turkey Capital Market has to make integration with Europe Financial Market, providing necessary legal terms for development of financial market. Tezi Hazırlayan Tez Danışmam Tez Kabul Tarihi Jüri Üyeleri Nevim KOROGLU Prof. Dr. Gültekin RODOPLU 27.02.2001-2001/03 Prof. Dr. Gültekin RODOPLU Doç. Dr. Selman Aziz ERDEN Yrd. Doç. Dr. Sami KARACAN