Örgütlerde yönetsel yetkenin ast-üst ilişkilerinin iyileştirilmesi yönünden analiz edilmesi
The Analysis of organizational power in a way to improve the relationship between superies and subordinates
- Tez No: 107101
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN RODOPLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET“Örgütlerde Yönetsel Yetkenin Ast-Üst İlişkilerinin İyileştirilmesi Yönünden Analiz Edilmesi”başlığı altında incelenen bu çalışmada, yönetimin en önemli konularından birisi olan yetke konusunun niteliği, çeşitleri, fonksiyonları ve kaynakları incelenmiş, Ast-Üst ilişkilerini iyileştirecek ve yönetim kadrolarında bulunan kişilerin itaat sağlayabileceği ve etkinliklerini de arttıracak davranışları analiz edilmiştir. Projenin birinci bölümünde, yetke konusuna genel bir giriş yapılarak, konunun yönetim açısından öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, yetke türleri üzerinde ağırlıklı olarak durulmuş ve yetke ile ilgili terimlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yetke, fonksiyonları ve kaynaklan açısından incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Ast-Üst ilişkilerinin iyileştirilmesi ve bu kapsamda emir verme ve astın psiko-sosyal durumu incelenmiştir. Beşinci bölümde, Ast-Üst ilişkilerinin iyileştirilmesinin yetke açısmdan analizi yapılarak yetke kazandıracak ve itaat sağlayabilecek davranışlardan bahsedilmiştir. Sonuç bölümünde ise, yetkenin yöneticilere kazandıracağı etkinliklerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this Project, under the topic of“The Analisis of Organizational Power in a Way to improve The Relationships Between Superiors and Subordinates”, informations about the quality, types, functions and sources of power presented and the behaviors which will provide obedience and effectiveness were analysed. The First Chapter is a general introduction about the importance of the power in organizations. In the second chapter, informing the terminology of the power, the types of the power is explained. In the third chapter, the power is analysed in the components of functions and sources. In the forth chapter, The subjects, The improvement of The Relationships Between Superiors and Subordinates, making orders and psychoanalysis of subordinates was explained. In the fifth chapter, The improvement of The Relationships Between Superiors and Subordinates and the analysis of this improvement in a component of power was studied. In the conclision chapter, the effectiviness which will be gained by the power was studied.