İmalat sektöründe iş etüdü tekniklerinin uygulanması
Application of work study technics in manufactoring sector
- Tez No: 107102
- Danışmanlar: PROF.DR. VASFİ HAFTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET İş etüdü, işletme amaçlarını gerçekleştirebilmek için üretim faktörlerinin en uygun şekilde bir araya getirilerek düzenlenmesi ile ilgili çalışmaları öngörmektedir. Bu çalışmada, iş etüdünün tanımı, amacı, alt sistemleri ve aşamaları tarihçesiyle birlikte verilmiş, iş etüdü uygulamalarını etkileyen beşeri faktörler incelenmiştir. îş etüdünün bölümleri metot etüdü ve iş ölçümü olarak iki başlık altında ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Metot etüdü uygulamasında izlenecek yaklaşımlar ve metot etüdüne ilişkin faktörler hakkında açıklamalar yapılmıştır, iş ölçümü teknikleri, iş örneklemesi ve zaman etüdü olmak üzere iki bölümde incelenmiştir. Verimlilik üzerinde durulmuş ve iş etüdü ile ilişkisi açıklanmıştır. İş etüdü uygulamaları sırasında kullanılabilecek araçlar ve insan faktörünün uygulama aşamalarındaki önemi üzerinde durulmuştur. Son olarakta Elmek Elektromekanik San.ve Tic.A.Ş.'de yapılan uygulama çalışması örnek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Work study, aims that in order to accomplish the goals of management, the means of production should be gathered together. This working displayed in the following headlines, the meaning of work study, the goal of work study and the subdivisions of work study. All of them represented with it's history. The humanion factors that effects work study are also examined. The subdivisions of work study, methods analysis and work measurement are explaned detailedly. The patherns to be followed during the methods analysis and the factors about methods analysis are explaned. The methods of work measurement, work sampling and time study are examined in two parts. Productivity and the relationship between work study are clarified. The equipments that can be used during work study and the factor of human are the subjects that to be consantrated on. As a result, the practice works at Elmek Elektromekanik San.ve Tic.A.Ş. are displayed as an illustration.