Yerel yönetimlerde toplam kalite yönetimi ve Değirmendere Belediyesi uygulamaları
Total quality management in local governments and applications of Değirmendere Municipality
  1. Tez No: 107115
  2. Yazar: HAMİT EROĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLÜFER ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET Bilim ve teknolojideki başdöndürücü gelişmelere paralel olarak, toplumların demokratik, kültürel ve ekonomik yapılarında meydana gelen değişiklikler, yerel yönetimlerinde daha kaliteli hizmet sunmaları için, yönetim sistemlerini yeniden düzenlemelerini zorunlu kılmaktadır. Çünkü, halka hizmet sunan en yakın kamu yönetim birimi, yerel yönetimlerdir. Ülkemizde de, toplumsal ve ekonomik kalkınmanın sancılı sürecinde, sınırlı kaynakları en iyi şekilde kullanacak, güçlü ve katılımcı yerel yönetimlere her günkinden daha fazla ihtiyaç vardır. Yönetim şekli açısından, bir taraftan merkezi idareyi geliştirirken, diğer tarafdan yerel yönetimlerimizi de ele alıp, demokrasinin gereklerine uygun, kalkınmayı ateşleyici birer kamu kuruluşları haline getirmemiz gerekir. Günümüzde ise, bu amaca yönelik,“yeterince iyi”anlayışı yerine“en iyi”,“kabul edilebilir hata”anlayışı yerine“sıfır hata”anlayışını benimseyen Toplam Kalite Yönetimi, yerel yönetimlerimizin karşısına, yeni bir örgütlenme ve yönetim modeli olarak çıkmaktadır. Araştırmanın Birinci bölümünde yerel yönetimlerin kamu yönetimi içindeki yeri ve varlık nedenleri, belediyelerin yerel yönetim içindeki yeri ve organları ile hizmet alanları ortaya konmuş, ikinci bölümde ise Kaliteye ilişkin kavramlar ve kalitenin tarihçesi iletilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde Toplam Kalite Yönetimi kavramının tarihçesi, öğeleri ve TKY'de başarıyı engelleyen faktörler anlatıldıktan sonra, Toplam Kalite Yönetiminin, Klasik Yönetime göre üstün yönleri aktarılmıştır. Dördüncü bölümde hizmet kalitesi kavramı ile Belediyelerde Toplam Kalite Yönetiminin önemi ve uygulama süreci, ile Değirmendere Belediyesi uygulamaları anlatılmıştır. Beşinci bölümde de, bu araştırmanın yapısı ile ilgili bilgiler verildikten sonra, araştırma yapılacak problemin tanımı yapılmıştır. Araştırmanın ön çalışmasında Milli Kütüphane, Mahalli İdareler Derneği, Kalite Derneği, Değirmendere Belediyesi Kütüphanesi, YÖK Dokümantasyon Merkezi, TODAlE Kütüphanesi, Gazi Üniversitesi Kütüphanesi, Marmara Üniversitesi Kütüphanesi, ODTÜ Kütüphanesi ve Kocaeli Üniversitesi Kütüphanesi'de yapılan çalışmalar ile elde edilen kaynaklardan sağlanan bilgiler, birinci bölümden başlayıp, beşinci bölüme kadar ki olan bölümlerde anlatılmaya çalışılmıştır. Daha sonra araştırmanın modeli, hipotezleri, örnekleme süreci, bilgi toplama yöntemiyle, Değirmendere Belediyesi'ne uygulanan anket sonuçları değerlendirilerek, hipotezlerin analizi ortaya konmuş, sonunda ise Değirmendere Belediyesi'nde yapılan anket uygulamasından elde edilen sonuçların değerlendirilmesi yapılmış ve öneriler belirtilmiştir. i M.YOBsncöCRirnMicoOTua pOKÜMAtfTASVO* MEEKEH
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Paralel to the dazzling improvements in science and technology, the changes in the democratic, cultural and economic structure of the societies, force the local governments to reorganize their management systems for better and qualified services, thus, the local governments are the closest to the public government units. Within the painful process of the social and economic development, our country needs powerful and participative management more than ever, which will manege the scarce sources in the best way. Regarding the government style, while improving the central government on the one hand, we have to make the local governments en forcess on the other hand. For this purpose today the Total Quality Management (TQM), which accepts“the best”in plase of“fairly good”and“zero fault”in place of“acceptable fault”, stands as a new organizational and management model in front of our local governments. This research starts with the place of local governments within the public government and their existance causes, the place of municipalities within the local governments and their organs and service areas in Chapter 1, and goes on with the history of quality and concepts about the quality in Chapter 2. Chapter 3 offers the history, elements, the realization process, the factors hindering success in Total Quality Management and the superiorities of TQM to Classical Management. Chapter 4 covers service quality consept and the importance and application process of TQM in municipalities, and the applications in Değirmendere Municipality. Chapter 5 describes the structure of the research and the definition of the problem. The information presented in these sections is based upon the sources from National Library, Local Government Association, Quality Association, Değirmendere Municipality Library, High Education Association Documentation Center, TODAIE Library, Gazi University Library, Marmara University Library, Middle East Technical University Library and Kocaeli University Library. After the construction of the research model, the hypothesis and exemplification process, the hypothesis are evaluated upon the results derived from the Değirmendere Municipality poll, and ends with the assessment of the poll results and suggestions for application of TQM in local governments. II