Performans avantajı sağlamaya ilişkin kendini yöneten ekiplerin analizi: Pınar Süt A.Ş. uygulamalarının değerlendirilmesi
Analysis of self-managing teams connected to obtain performance advantage: Evaluation of Pınar Süt A.Ş. practices
- Tez No: 107134
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRCAN PAPATYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
XX. yüzyıla egemen olan Newtoncu anlayış günümüzde yerini yeni bilimlere bırakmıştır. Bu bilimlerin işletmecilik alanı da etkisi oldukça net ifade edilmektedir. Kaldı ki, süreçlerin belirsiz, kesinsiz ve doğrusal olmadığı işletmecilik dünyasında yansıması, kendini yöneten ekipler (KYE), şeklinde olmuştur. özellikle KYE'ler, kaos ve kuantum teorilerinden beslenen, kaotik, belirsiz ve göreceli süreçlerin hakim olduğu, kendini yöneten yetkin ve yeterli bireylerin bir araya gelmesiyle oluşan yüksek performanslı ekiplerdir. KYE'lerin, oluşma süreci diğer ekiplerden farklıdır. Çalışma bu farklılık üzerinde odaklaşmaktadır. Süreç 5 adımdan oluşmaktadır. KYE'ler, bozulmaya bağlı olarak organizasyonların yok olma yönündeki eğilimine (entropik süreçler) karşı, negatif entropi yönelimini oluşturmaktadır. Bu noktada, organizasyon içerisinde KYE'lerin oluşması (çatallaşma aşaması) için karar verilir. Verilen karar sonrasında KYE'lerin oluşması ile organizasyon yapısı değişim/dönüşüm (başkalaşım aşaması) geçirmektedir. Yaşanan değişim/dönüşüm sonrası organizasyon eski konumundan yeni/üst bir konuma gelmekte bulunduğu konumu sorgulamakta ve ulaşmak istediği noktayı düşünmektedir (değerlendirme aşaması). KYE oluşum sürecinde, hızlı değişimler/dönüşümler sonrasında vıulaşılan/gelinen konumun içselleştirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda değişimler yavaşlar (durağanlık aşaması) ve ekip durağanlıktan sıyrılmanın yollarını geliştirir. KYE'lerin oluşum süreci bu aşamalarla sınırlı değildir ve sürekli bir üst noktaya ve daha iyiye doğru açılan bir süreç söz konusudur. Oluşturulan teorik çatıya bağlı, Pınar Süt AŞ'de uygulama yapılmış ve model önerisinde bulunulmuştur. vıı
Özet (Çeviri)
Today, Newtonian paradigm which has dominated 20th century is replaced with New Sciences. The effect of these sciences can also be seen on management. Specifically, the reflection of new sciences to the management world where processes are ambiguous, indefinite and unlinear is in the form of Self-Managing Teams (SMT). SMT's are the team of high-performance fed from chaos and quantum theories; dominated by uncertain and relative processes; formed by gathering of self-managing, perfect -and capable- individuals. Formation process of SMT's are very different than the other teams. Plainly, it consists of five basic steps. To begin with, SMT's constitute negative entropik orientations of organizations against their tendencies to disappear (entropik processes) caused by“corruption”. That the creation of SMT's in the organization must be decided at that point (bifurcation phase). After the decision concerned with the formation of SMT's, the structure of organization begins to change/transform (transformation phase). With the very effect of this change, it also starts to question its newfhigh" position different form old one and think of its new level that it wants to reach (evaluation phase). It should be stated that after rapid changes/transformation happened, there is need to VIIIinternalize the position recently reached in every formations process of SMT's. In this regard, the pace of change occurred in organization slows down (stability process) and the team tries to develop new ways to get rid of stability. Of course, the creation and formation process of SMT's are not limited only with these phases. It can be talked about continuous progress towards higher levels and much more better. In this study, this theoretical framework is examined in the context of the practices of Pınar Süt and then, a new model is suggested. IX