Kamusal alan ve medya
Public area and media
- Tez No: 107135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
KAMUSAL ALAN VE MEDYA ÖZET: Tezimiz Jürgen HABERMAS'ın“Kamusallığın Yapısal Dönüşümü”adlı eserini esas alarak hazırlanmıştır. Habermas'a göre;“erken modern kapitalizmin gelişimi özerk bir kamusal tartışma arenası yaratmıştır. Özel mülkiyetle kazanılan ekonomik bağımsızlık, eleştirel düşünceyi besleyen mektuplar ve romanlar, kahvehaneler ve salonlarda filizlenen tartışmalar ve hepsinden önemlisi bağımsız ve Pazar temelli basın, eleştirel ve siyasal konulara ilgi duyan yeni bir kamu yaratmıştır.”Ancak yurttaşların ortak ilgi konusu ya da en geniş anlamıyla siyaset ile ilgili konularda birbirleriyle toplumsal diyaloga geçtikleri karşılıklı bir etkileşim alanı olarak tanımlayabileceğimiz kamusal alan, XIX.yy.dan itibaren kitle iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla -1920 ile 1930 arasında radyonun ve 1950 ile 1960 arasında televizyonun hayatımıza girmesiyle- dönüşüme uğramıştır. Kısaca yukarıda özetlemeye çalıştığımız tezimizin birinci bölümünde, kamusal alan kavramını tartıştık ve Habermas'dan yola çıkarak tarihsel süreç içerisinde kavramın ne anlama geldiğini genel hatlar içinde vermeye çalıştık. İkinci bölümünde ise, medya kavramı tartışılmış, yeni mülkiyet ve anlayış yapısı içinde medyanın ne anlama geldiği, yapısal ve fonksiyonel olarak geçirdiği değişiklikler, kitle kültürü ve küreselleşme ile ilişkisi, medyanın“öteki”ni nasıl temsil ettiği ve en önemlisi de yeni medyaların kamusal alanı nasıl biçimlendirdiği verilmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak, kitle iletişim araçlarının gelişmesinin XX.yy.da kamusal alanı uluslaraşırı olarak genişlettiği, farklı kamuları birbirleriyle ilişkiye geçirdiği, alternatif kamulara kendilerini ifade etme, eleştirme imkanı verdiği, ancak diğer yandan global iletişim ortamının ekonomi politiğinin tek başına bunu sağlamaya yetmediği, kitle iletişim ortamının da kamusal alanla beraber demokratikleşmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Çünkü artık medyasız bir kamusal alan düşünmek mümkün olmayıp, medyanın modern kamusallığın hem zemini, hem de siyasal mücadele de meşruiyetin kotartldığı alan olduğu yadsınamaz bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
PUBLIC AREA AND MEDIA ABSTRACT: Our thesis has been prepared on the basis of Jürgen HABERMAS's work called“Structural Transformation of Civil Sector”. According to Habermas,“early development of modern capitalism has created an independent public discussion arena. Economical indepedence gained with private ownership, letters, and fictions feeding criticizing thought, discussions which have been emerging at caffee houses and halls and more importantly independent and market based press have created a new public interested in criticizing and political issues.”However, Public area which we could define it as people's interactive area where they start social dialogues with one another on common issues of citizens or with the most broader meaning, on matters related with policy has been subjected to transformation since XIX century throught widely use of instruments of mass media -radio between 1920 and 1930 and television between 1950 and 1960.- In our first Chapter of our thesis as we have tried to sum up shortly above, we have discussed the concept of public area and starting from Habemas's thought we have tried to reveal the meaning of this concept in general outlines within the historical process, in the second Chapter however, concept of media has been discussed, and the meaning of media within the new ownership and understanding, its changes in terms of structure and function, its relation with culture of masses and globalization, how the media represents the other party andvthe most importantly how new media form the public area have been tried to be described.Consequently, it has been cocluded that development of public mass media instalments made public area also in XX Century expanded overseas, that different publics caused to be in relation with one another, that alternative publics had the possibility to express and criticize themselves, however, on the other hand that global communication environment, economic policy have not been adequate by itself, and that mass communication environment should also become democratic together with the public area. Because it is no longer possible to think a public area without media; it is an absolute reality that constitute both bases for modern public and a field where legality in the politicial struggle has been accomplished.