Polisin toplumsal olaylar karşısındaki tutumunun değerlendirilmesi
An Evaluation of the attitude of police against social events
  1. Tez No: 107139
  2. Yazar: KADİR ÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
POLİSİN TOPLUMSAL OLAYLAR KARŞISINDAKİ TUTUMUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde polisin kitlelere karşı tutumu, polisin halkın güven, destek ve sempatisini kazanma TVGYMeri haklarının kullanılmasında görev ve sorumluluğun polise düşmesi, polisin TVGY'lerindeki hareket, tedbir ve tepkilerinin eyleminin seyrindeki rolü açılarından son derece önem arz etmektedir. Polisin toplumsal olaylar karşısındaki tutumunun değerlendirilmesi ile amaçlanan TVGY'lerinin taraflı olan polis ile sendikalar arasında gerçekleşen iletişiminin anlaşma alanlarının tespiti ve bu anlaşma alanlarının genişletilmesidir. TVGY'lerinde polisin tutumunu tek bir nedene bağlamak ya da açıklamak imkânsızdır. Polis içsel ve dışsal mekanizmaların tesiri altındadır. İçsel mekanizmasında kendi, kendisine, TVGY'lerinin konusuna ve sendikalara karşı geliştirdiği algılayış incelenmeye çalışılmıştır ve model olarak da Newcomb'un iletişim modeli kullanılmıştır. Newcomb'un“ABX”iletişim modeline“A”polisi,“B”polisin bilişsel penceresindeki sendikaları,“X”de TVGY'lerinin konularını temsil etmektedir. Modelin denge temelli olması içsel ilişkilerin karşılıklı bağımlılık biçiminde yürümesi ve üç özne arasındaki iletişimin simetri yaratması varsayımında bilgi aktarması, ayarlamaların yapılmasına imkân vermesi açısından temel alınmıştır. Polisin kendi kendisine, TVGY'lerinin konuşma ve sendikalara karşı algılayışında algılama sapması, duygusal, davranışsal ve bilişsel algılayış sürecinde yeniden yapılanmanın zorunlu olduğu görülmektedir. Polisin sevme - sevmeme, kahramanlık hissi, dini ve ahlaki değer yargılarına bağlılık gibi duygusal organların tesiri altında olduğu, etki - tepki çizgisindeki müdahaleleri, topluluklar üzerindeki katı ve yersiz kontrol baskısı kurma82 arzusu içerisinde olduğunu yansıtmaktadır. Polisin sendikaları politik kurumlar olarak algılaması, ideolojik, karşıtlık içerisinde değerlendirmesi, bunun yanında sendikalarca kendisinin dayatmacı, ön yapılı, yasaklayıcı, keyfi ve yanlı hareketliğinin kanılarını taşıdığını ortaya koymuştur. Dışsal mekanizma da ise polisin önleme ve müdahale planları, taktik ve yöntemler ile TVGY'leri sonrası yürüttüğü eylem ve istemler olarak balıklandırıldığında, TVGY'leriyle ilgili mevzuatın oldukça fazla ayrıntılı ve yasakçı düzenlenmesi, polise tanınan yetkilerin keyfiliğe yol açacak nitelikte olması, polisin psikolojik taktikleri yerine, güç gösterme taktiklerine sıkıca başvurması, önleme ve müdahale planlarının duyarlı ve etkinlikten uzak oluşu, TVGY'leri sonrası arşiv ve teknik çalışmalann en alt polis görevlisine kadar iletilmediği dolayısıyla bilgi donanımın yetersizliği göze çarpmaktadır. Uzlaşmacı ve çözüm arayışı polis çizgisinden uzaklaşıldığını yansıtmaktadır. Çevik Kuvvet polisinin çağdaş vizyonun oluşturulması, eğitim stratejisinin yerden belirlenmesi, tutumunun yerden yapılandırılması, eksiklerin giderilmesi kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
83 AN EVALUATION OF THE ATTITUDE OF POLICE AGAINST SOCIAL EVENTS ABSTRACT The manner of conduct of the police towards the crowds of people in the meetings and demonstration marches is extremely important so as to win the confidence, support and sympathy of the people, and as the use of the right of meetings and demonstration marches lies within the responsibility of the police, and with regard to the role of the actions, measures and reactions of the police for the progress of the meetings and demonstration marches. With the evaluation of the attitude of the police against social events, the point intended is to determine and expand the fields of understanding realized in the contact between the parties of the meetings and demonstration marches, that is, the police and the trade unions. It is not possible to relate or explain the manner of the police in the meetings and demonstration marches with a sole cause. The police are under the influence of internal and external mechanisms. Pertaining to the internal mechanisms, it has been striven to study the perception developed by the police against themselves, to the subject of the meetings and demonstration marches and to the trade unions. And as a model, Newcomb's Communication Model has been used. In Newcomb's“ABX”communication model,“A”represents the police,“B”represents the trade unions in the cognitive window of the police, and“X”represents the subjects of the meetings and demonstration marches. With the supposition that the model is balance based, internal relations continue in an interdependent way, and the communication among the three subjects create symmetry; the transfer of information has been taken with regard to its making arrangements possible. It has been observed that there is a deviation of perception in the perceptions developed by the police against themselves, to the subject of the84 meetings and demonstration marches and to the trade unions; and therefore, restructure of emotional, behavioral and cognitive perception processes are compulsory The fact that the police are under the pressure of the emotional arguments such as to and not to love, feeling of heroism, and devotion to religious and moral standards of judgments are represented in their interventions in the line of action-reaction, and the wish for establishing a rigid and unnecessary controlling pressure over the groups. It has been further observed that the trade unions are perceived by the police as political associations and evaluated within the terms of ideological opposition, and besides, the trade unions are in the opinion that the police act in an adamant, prejudiced, propitiatory, arbitrary and adherent way. Pertaining to the external mechanisms, when headings are given as the plans, tactics and methods of the police for prevention and intervention and as actions and operations carried out following the meetings and demonstration marches, it has been observed that the laws pertaining the meetings and demonstration marches are prepared in a too detailed and prohibitive way, the authorities given to the police have a characteristic causing arbitrariness, the police often attempt to apply strength tactics instead of psychological ones, the plans for prevention and intervention are neither sensitive nor effective, and the information regarding the archive and technical studies following the meetings and demonstration marches are not supplied to the junior police staff that results in deficient information. This reflects the fact that the conciliatory and solution seeking police line is gradually left away. For the rapid force police, establishment of a more modem vision, determination of the training strategies over again, reorganization of the manner of conduct, and completion of existing deficiencies is quite inevitable. *«2HTT^T££Si.»v»».