Resimde dışavurum
Expressionism at painting
  1. Tez No: 107140
  2. Yazar: İSMAİL TETİKÇİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MEHMET KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ RESİMDE DIŞAVURUM İsmail TETİKÇİ Danışman: YrdDoç. Mehmet KAVUKÇU 2002 - SAYFA: 92 Jüri :Yrd.Doç. Mehmet KAVUKÇU Resim tarihinde dışavurum, iç ve dış doğa etkisini yüzeye yüzyıllara göre farklı bir yaklaşımla yansıtmıştır. Dönemlerine göre farklı anlayış ve tekniklerle oluşturulan böyle bir resimsel yaklaşımın araştırılmasında ilkel insandan günümüze bütün dışavurum tarihini irdelemeye çalıştım. Dışavurum resmi; bir bakıma duyguların, düşüncelerin, davranış biçimlerinin farklı malzeme ve tekniklerle yüzey veya herhangi bir obje üzerine yansımasıdır. sanatçının geçmişte ve günümüzde insan ve toplum yapılanmasının - özellikle siyasi, sosyal, psikolojik duygu ve düşüncelerin yoğun olduğu dönemler - sanatçı tarafından yorumlanan o dönem özelliklerini taşıması, geçmişi geleceğe farklı açılardan değerlendirerek yansıtması insanlık için önemlidir. Ve araştırmada bu önem vurgulamak istenmiştir. Tarihte yoğun duyguların yaşandığı dönemler ve bu dönemler içerisinde yaşayan dışavurumcu sanatçıların bazıları ele alınmıştır. Hatta döneminin taşıdığı özelliklerin içerisinde farklılık gösteren ve dışavurumcu izler taşıyan sanatçılar da araştırılmıştır. Çalışma için kitaplar, dergiler, makaleler, ders notlan, müzelere ait dokümanlar, internette ulaşılabilen kaynaklardan yararlanılmıştır. İnternetteki kaynaklar ve yabancı dilde yayınlanan eserlerin çevirisi yoluyla, tezde kullanılan resimlerin de fotoğrafları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
II MASTER THESIS EXPRESSIONISM AT PAINTING Ismail TETİKÇİ Lecturer: Yrd.Doç. Mehmet KAVUKÇU SUMMARY 2002 - PAGE: 92 Jury: Yrd.Doç. Mehmet KAVUKÇU The intellect of out nature effected painting has been exsamined seperate during the examination of logic which occurs in frame of expressionism intellect in paintin history.All expressionist history from ancient man to present has been consideret at the examination of such a paiting approoch that has been occured by different intellect and tecniques according to the periods. The painting of exspressionism is the reflection of feelings, thought and shape of behaviour an a surface or an object by different materials and tecniques. It is important for human that an artist should have the carasteristics of that period, human and societiy construction in the past and present - especially the periods in which political, social and psychological feelings and thought are in dense-, commented by the artist, he should reflect the past to future evaluating at different aspects.And at this research, this importance has been aimed to emphasize. The periods in which dense feelings have been lived in history and the expressionist lived in these periods have been examined.Even the artist showing differences among the characteristics of this period and carrying the signs of expressionism have been examined. For this study, books, magazines, articles, course notes, documants which belong to museum, sources which can be got into contact with the web sites at internet have been benfited. The translation of foreign sources at internet and works published in foreign languages and photograps of the paintings used in this thesis have been used.