Kazakistan muhasebe sistemi ve finansal tablolar
The Accounting system of Kazakhstan and financial tables
- Tez No: 107138
- Danışmanlar: PROF.DR. NALAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
143 ÖZET Günümüzde, kapalı bir ekonomi düşünülemez. Çünkü insanların ihtiyaç alanı gittikçe genişlemektedir. Bir ulusun refah içinde yaşamını devam ettirebilmesi için ekonomik açıdan gelişmek zorundadır. Ekonomik açıdan gelişmesi için dışa açık ekonomi politikası izlenmeli, gelişmiş ülkelerle ilişki kurularak onlara ayak uydurmalıdır. Eğer bir ülke ekonomik olarak kalkınamaz ise devletin yaşamı devam eder, fakat halkı refahtan mahrum kalır. Bunu engellemek için yasal alt yapının oluşturulması, yeni nesillerin çağımıza uygun şekilde eğitilmesi, gelişmiş ülkelerin tecrübelerinden yararlanılması gerekir. Bütün bunların gerçekleşmesi için yapılan giderleri karşılayacak gelirlerin olması da kaçınılmazdır. Bu hususta önce gelir ve gider sayılacak işlemlerin ayrıntılı olarak tanımlanması ve bunların hesaplarının belirlenmiş usûl ve esaslar çerçevesinde muhasebe kayıtlarına yansıtılması gerekir. Aynı zamanda ülke ekonomisinin yeniden yapılanmasının doğal bir sonucu olarak geçiş sürecinin güçlüklerinden kurtulabilmek için yeni ve gerçekçi düzenlemelerin yapılması zaruridir. Kazakistan Cumhuriyeti bu kapsamda dünya ekonomisi ile bütünleşmeyi sağlayacak ve yabancı yatırımcıları teşvik edecek muhasebe sistemini oluşturmak için yasal düzenlemeler yapmıştır. Ülkemizde yeni uygulanan muhasebe sistemi Uluslararası Muhasebe Standartlarına uygun şekilde düzenlenmiştir. Daha önceki seneler Kazakistan muhasebe sistemi üzerinde yeni düzenlemeler yapılarak eksikliklerin giderilmesine çalışılmasına rağmen birtakım aksaklıklar hala devam etmektedir. Eksikliklerin giderilmesi için mevcut muhasebe sistemi üzerinde zamanla gerekli düzeltmeler yapılması gerekir. Bu çalışmamın amacı Kazakistan'daki mevcut muhasebe sistemini inceleyerek hesapların işleyişi ve düzenlenmesi gerekli olan finansal tablolara ilişkin bilgi sunmaktır. Bununla birlikte tekdüzen muhasebe sistemi ile karşılaştırılarak Kazakistan muhasebe sistemindeki eksikliklerin giderilmesi yönünde öneride bulunmaktır. Bu çalışmam Kazakistan muhasebe sisteminin anlatılmasını hedeflediğine göre, varlık ve kaynak hesaplarının144 yanısıra gelir-gider hesaplarının da işleyişi örneklerle açıklanarak ülkemizdeki muhasebe sisteminin kolayca öğrenilmesine ortam hazırlamıştır. Aynı zamanda Kazakistan muhasebe sisteminde kullanılan finansal tablolar ile tekdüzen muhasebe sistemindeki finansal tablolar arasında mukayese yapma olanağı veren tez çalışmamda genel hesap planına da yer verilmiştir.145 ABSTRACT It is impossible to think about a closed economy in our days. Because, peoples' need areas are expanding more and more everyday. In order for the continuation of a nation's living, it has to develop from the standpoint of economics. To develop the economy, a policy which favors openness towards the outer world, has to be pursued and the country has to keep up with developed countries in its relations. If a country can not develop economically, it continues its existence, however the people, living in that particular country, will be deprived of prosperity. In order to avoid this, a legal infrastructure has to be formed, new generations should be educated according to the new century and experiences of the developed countries should be taken into consideration. It is unavoidable to have expenditures in order to finance their materialization. During the materialization of this particular issue, first of all, all the revenues and incomes should be identified in detail and these calculations should be penned within the context of previously determined regulations, in the accounting records. At the same time, as a natural result of the new restructuring of a country, it is vital to make new and realistic arrangements to discard the difficulties of this transition process. Within this context, the Republic of Kazakhstan has approved legal arrangements to establish a new accounting system which will integrate the country with the world economy and encourage foreign investments. The new accounting system, which is being implemented in Kazakhstan, is arranged compatible with the International Accounting Standards. However, despite the changes, made in the previous years to compensate the inadequacies of Kazakh accounting system, some hitches still exist. Necessary changes should be made in order to remove all the hitches in our accounting system. The aim of this study, is to give information regarding the arrangement of necessary financial pictures and its operations by scrutinizing the existing accounting system in Kazakhstan. This would enable us to make a comparison with the monotonous accounting system to give suggestions in
Özet (Çeviri)
145 ABSTRACT It is impossible to think about a closed economy in our days. Because, peoples' need areas are expanding more and more everyday. In order for the continuation of a nation's living, it has to develop from the standpoint of economics. To develop the economy, a policy which favors openness towards the outer world, has to be pursued and the country has to keep up with developed countries in its relations. If a country can not develop economically, it continues its existence, however the people, living in that particular country, will be deprived of prosperity. In order to avoid this, a legal infrastructure has to be formed, new generations should be educated according to the new century and experiences of the developed countries should be taken into consideration. It is unavoidable to have expenditures in order to finance their materialization. During the materialization of this particular issue, first of all, all the revenues and incomes should be identified in detail and these calculations should be penned within the context of previously determined regulations, in the accounting records. At the same time, as a natural result of the new restructuring of a country, it is vital to make new and realistic arrangements to discard the difficulties of this transition process. Within this context, the Republic of Kazakhstan has approved legal arrangements to establish a new accounting system which will integrate the country with the world economy and encourage foreign investments. The new accounting system, which is being implemented in Kazakhstan, is arranged compatible with the International Accounting Standards. However, despite the changes, made in the previous years to compensate the inadequacies of Kazakh accounting system, some hitches still exist. Necessary changes should be made in order to remove all the hitches in our accounting system. The aim of this study, is to give information regarding the arrangement of necessary financial pictures and its operations by scrutinizing the existing accounting system in Kazakhstan. This would enable us to make a comparison with the monotonous accounting system to give suggestions in146 averting the inadequacies of the Kazakh accounting system. Because my study, is targeting to give information about Kazakhstan's accounting system, wealth and resource calculations, besides income-expenditure calculations have been given with examples which establish a ground to understand the accounting system of our country, easily. At the same time, this study has enabled me in my thesis to make comparisons between the financial tables which are used in the Kazakh accounting system and the monotonous accounting system in the general account plans. IX. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASVON MERKEZİ