Klasik resimde ve modern resimde yüzey
The surface at classical and modern painting
  1. Tez No: 107141
  2. Yazar: MUHAMMET TATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ressamın sanat eserim oluşturduğu tuval yüzeyi, tarihsel süreç içersinde genel olarak üç farklı kullanıma sahne oluyorda Ön Rönesans ile birlikte, sanatçı perspektif yasalarım tanıyor ve resmini bu yasalar yardımıyla oluşturuyordu. Bu dönem içinde yüzey tam anlamıyla yanılsama alanına dönüşüyordu. Göz resmin derinlerine çekiliyor böylece iki boyutlu resim düzlemi üç boyutlu yanılsama alanına dönüşüyordu. 20. yy. 'm ilk çeyreğinde Mondrian, Kandinski, Malevich gibi sanatçılar boya maddesi gerçeğini vurgulayarak, perspektif yasaları yerine yüzey bölünmeleri ile sağlanan bir yanılsamayı tercih ediyorlardı. Renkler ve kendi içlerinde birbirleri ile kesişen yüzeyler yeni bir yanılsama ortaya koyuyordu. Unismde ise resim düzlemi ve tuval düzleminin birleşik olduğu görülür. Wladislaw Strzeminski tuval yüzeyindeki her türlü ikilemi ortadan kaldırıyordu. Bütün biçimler aynı şiddete sahip oluyorlardı. Sonuçta bütün yüzeyler tuval yüzeyiyle aynı seviyede kalıyor, derinlik yanılsamasına izin verilmiyordu.
Özet (Çeviri)
The surface of canvas in which the artist composed the work of art was exposed to three different usage along historical process. After the Renassance, the artist knew the perspective laws and composed his painting with the help of this laws. In this period the surface turned into the illusion. Eye was depened to the deepnessof painting, in this way the two dimensional plane of painting turned into the three dimensional illusion In 21st century the artists as Mondrian, Kandinski, Malevich perfected an illusion which was composed with the partition of the surface instead of the perspective laws by emphasizing the reality of paint. Colours and intersecting surfaces put forth a new illusion. In Unism we see that the plane of painting and the plane of canvas are united. Wladislaw Strzeminski put away all kinds of dilemma on the surface of canvas. All forms had same impetus. Finally, all surface were reached to the same level with the surface of canvas. The illusion of deepness was not permitted.