Halkla ilişkilerde mizah basınının yeri 1978-Mikrop dergisi ile 1998-Leman dergisi mukayesesi
The Place of humour press in public relations
  1. Tez No: 107142
  2. Yazar: SİNAN ADA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
116 ÖZET Bu araştırma, halkla ilişkiler disiplininin kullandığı bir teknik olan mizah ile etkileşimini ve mizah basınının dergilerindeki mevcut içerik kategorilerine dayalı olarak yetişkinlere yönelik mesajlarının çözümleme yönteminin kullanılması sonucu hangi alanlarla yoğun şekilde ilişkili olduklarını saptamaya yöneliktir. Araştırmanın çalışma evrenini, 1978 yılında yayınlanan Mikrop dergileri ile 1998 yılında yayınlanan Leman dergileri oluşturmaktadır. Bu araştırmada iki farklı dönem içerisinde yayınlanan yayınların ele alınmasındaki en önemli düşünce, dönemlerin bu konuda mukayese edilmeleridir. Ele alınan tüm dergiler incelenirken ; ekonomik yaşam, sosyal yaşam, siyasal yaşam ve kamu yönetimi, temel hak ve özgürlükler, uluslararası ilişkiler, sağlık hizmetleri, eğitim, spor, çevre sorunları ve sanat olmak üzere on adet ana başlık oluşturulmuştur. Bu ana başlıklar dergilerin incelenmesi sürecinde temel içerik kategorilerine bölünmüşlerdir. Sınıflandırma ise karikatürler, bant karikatürler, mizah öyküleri, düz yazılar şeklinde olmuştur. İnceleme sonucunda, tüm ana başlıklar genelde birbirlerine bağlantılı olmalarına rağmen her iki dönemde de ekonomik, sosyal ve siyasal yaşam-kamu yönetimi alanlarında yoğunlaşma küçük oranda değişimlerle gözlenmektedir. Bu değişimler, ülkenin bu dönemlerdeki sosyal, ekonomik ve siyasi yapılarından kaynaklanmaktadır. Bir anlamda ise, mizah basınının ülke gündemini birebir takip ettiği, okuyucularını haberdar ettiği ve yönlendirdiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
118 ABSTRACT The aim of this search is to determine the interaction between humor that is used as a technique by the discipline of Public Relations and it, also in which areas at last by using the content analysis method to the messages toward adults in humor magazines based upon the present categories of contents. The study covers Mikrop Magazines published in 1978 & Leman Magazines published in 1998. The main idea of getting two magazines published in different periods is to compare them. The subjects in the magazines have been considered under ten main topics as economic life, social life, political life & public admininstration, fundamental rights & freedoms, international relations, health services, education, sports, environment problems and art. These main topics were divided into sub-topics during the study. Caricatures, comic strips, articles and humor stories in these magazines were included in this study. As a conclusion, the condensation on economic, political and social life categories are the most dealt subjects in the humor magazines. is observed with small changes.The idensity of the subjects depends on the socio-economic & political structure of the country. At the same time, it shows that the humor press follows the agenda of the country one by one & informs and also canalizes its readers.