Türkiye'de kamu açıklarının finansmanı ve ekonomik etkileri
Financing public deficits in Turkey and the economic effects
  1. Tez No: 107149
  2. Yazar: MISRA TUĞ SÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTAN OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
207 ÖZET Kamu açıklarının finansmanı ekonominin önemli sorunlarından birini oluşturmaktadır. Kamu açıkları; iç borçlanma, dış borçlanma ve emisyon yoluyla kapatılmaktadır. Türkiye'de 1970'lerden itibaren ciddi bir bütçe açığı sorunu yaşanmaktadır. 1980'lerin ikinci yarısından itibaren, kamu açıklarının Merkez Bankası kaynaklarından finanse edilmesinin enflasyon üzerinde yarattığı olumsuz etkiyi gidermek amacıyla daha çok iç borçlanmaya ağırlık veren politikalar tercih edilmiştir. Konsolide bütçe açıklarının giderek artan biçimde menkul kıymet ihracı yoluyla finanse edilmesinin ekonomi üzerinde çeşitli etkileri olmaktadır. Bunlardan biri de özel sektör yatırımlarının dışlanmasıdır. Bu çalışmada kamu kesimi finansman açıklarının iç borçlanma ile karşılanmasının ekonomi üzerindeki etkileri, özellikle de özel sektör yatırım eğilimlerine olan etkisi incelenmiştir. Bir başka ifadeyle özel sektör yatırımlarında crowding-out etkisinin olup olmadığı 1980-1999 dönemi için araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kamu açıklarının finansman yöntemleri ve iç borçlanma kavramı teorik olarak incelenmiştir. İkinci bölümde borçlanmaya ilişkin üç temel yaklaşım Klasik, Keynesyen ve Ricardocu Denklik Teoremi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'de uygulanan iç borçlanma 1980 öncesi ve sonrası olarak iki alt bölümde incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise iç borçlanmanın ekonomi üzerinde yarattığı etkiler; yatırımlar, faiz oranları,208 parasal büyüme ve enflasyon ile Hazine Borçlanmalarının özel kesime aktarılabilecek fonlar üzerindeki etkileri açısından ele alınmıştır. Sonuç olarak; Türkiye'de kamu finansmanında iç borçlanmaya ağırlık verilmesi ve bu borçlanmanın kısa vadeli ve yüksek faizli olması, özel kesim finansmanı için ulaşılabilecek kaynak hacmini daraltmaktadır. Bu da finansman maliyetini yükselterek, özel kesim yatırım eğilimini yavaşlatmaktadır. Ayrıca devlet iç borçlanma senetlerine uygulanan yüksek faiz ve diğer özendirici önlemler özel sektör fazlalarının kamu kesimi finansmanına yönelmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
209 ABSTRACT Financing budget deficits is a very important and tough problem of the Turkish economy where the deficit is financed through either of the three methods of domestic borrowing, external borrowing and/or money printing. Turkey has been faced with a chronic budget deficit problem since the 1970s. In order to avoid the inflationary effects of financing the deficit via short term advances from the Central Bank, domestic borrowing has become the main method of financing starting from the second half of 1980s onwards. Financing consolidated budget deficits through the issuance of T-bonds and T-bills persistently, has various effects on economy; one of which is the crowding-out effect on private sector investments. The economic effects - especially on the private sector investments - of financing public sector budget deficits with domestic borrowing has been put under review in this study. In other words, the question of“whether there was a crowding-out of private sector investmens for the period of 1980 - 1999 or not”has been examined. In the first part of the study, the financing methods of public deficits and the concept of domestic borrowing are examined in a theoretical manner. In the second part, the three schools of thought on borrowing, namely the Classical and the Keynesian approaches, as well as the Ricardian Equivelance Theorem are discussed. The third part comprises the examination of the domestic borrowing practices in Turkey for the pre-1980 and post-1980 periods. And in the final part of the study, the effects of domestic borrowing on the economy as a whole and specifically those effects on investments, on interest rates, on the money base and on inflation are examined. Also examined in this last part, are the effects of domestic Treasury borrowing on the amount of funds which could otherwise be transferred to the Turkish private sector.210 Finalizing the study, we come up with the conclusion that financing budget deficits mainly with domestic borrowing - especially borrowing with short duration and/or with high interest rates - restricts the amount of funds available to the private sector. This, in turn, increases the cost of financing and thus slows down private sector investments. Moreover, high yields of the Treasury debt issues - compounded with other incentives - drive the private sector to channel its surplus funds to the financing of the public sector.