Konya ili, Doğanhisar ilçesi Karağa kasabası geleneksel kadın giysileri ve özgün tasarımlar üzerine bir araştırma
Konya province Doğanhisar district Karaağa town traditional yörük woman dresses and authentic imaginations
- Tez No: 107150
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA ERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET İnsanı bütünleyen ve insan için vazgeçilmez bir unsur olan giyim günümüz gelişen teknolojisi ve küreselleşme ile insan oğlunun yaşantısında çok daha büyük özen kazanmıştır. Giyim bir kişinin toplum içinde kendine yer edinmesi ve aynı zamanda özgüveni oluşturması açısından belirgin hatta vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Her şeyden önce toplumlar açısından kültür öğelerinin yansıtıcısı olma misyonunu üstlenmiştir. Toplumların dolayısıyla insanların birbirine daha yakın ve daha örtüşür olması giyimin bu özelliğini kaybetmesini sağlamıştır. Bugün toplumlar arasında farklılıklarla ön planda olmak önemlidir. Bu farklılık moda ile insanları yönlendirme avantajını bünyesinde bulunduran giyim için daha da ön plana çıkmaktadır. Modada öncü olmak ise geçmişin izini asimile etmeden, ancak çağımıza ve insanların ihtiyaçlarına uygun olarak günümüze taşımaktan geçmektedir. Bu düşüncenin baz aldığı“Konya İli, Doğanhisar İlçesi, Karaağa Kasabası Geleneksel Kadın Giysileri ve Özgün tasarımlar”şu bölümlerden oluşmaktadır. Birinci bölüm konunun girişinin yapılması ve konunun tanımlanmasıdır. İkinci bölümde, konunun daha iyi anlaşılması ve tasarımda gelenekselin öneminin kavranması için tarihi perspektifte giyimin incelenmesi amaçlanmıştır. Tezin sonraki bölümü hazır giyim sektörünün tanımlanması ve gelişimini kapsamaktadır.Buradan yola çıkılarak tasarım ve tanımı yapılmış Tasarım aşamaları sıralanmıştır. Üçüncü bölüm Konya İli ve Karaağa Kasabasını genel anlamda incelenmesidir. Tasarım aşamalarında verilen bilgiler ışığında tasarıma geçilmiş ve bu aşamalar sırası ile açılarak gerçekleştirilmiştir. Bu bölüm araştırmanın yapıldığı yörede elde edilen verilerden yararlanarak hikaye panosuna hazırlanması, özgün tasarımlara geçilmesi, seçilen modelin üretim aşamalarının gerçekleşmesini kapsamaktadır. Araştırmanın son bölümünde sonuca varılmış ve geleneksel giysilerin moda için vazgeçilmez unsur oluşunun önemi vurgulanarak, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The dressing, technology and globalization which is an integrating and indispensable element for the human beings have gained more importance in the life of the human kind: Firs of all, it has undertaken the mission to reflect the culture elements, from the point of view of the societies. In our days, in which the societies, and hence the human beings are closer to each other and more overlapping, the being in the forefront, with the differences is important. It is possible to provide this, by fashion and dressing, that include the advandage of directing the human beings today. The being leader in fashion, passes from conveying these to our recent days and our era, without assimilating the traces of the past, and in accordance with the needs of the human beings. The sections of our work named“the Traditional Women Dressing and Unique Designs of Konya Province Doğanhisar Country, Karaağa Town”, to which this thought is taken as basis, are as follows: The first section is the introduction to the subject and the definition of the subject. The second section is the study of dressing, withing the historical perspective, in order to understand the subjest better and to be able to perceive the importance of the tradition in design. The definition of design has been made, starting from the defining of the ready made garments sector and from its development; and phases of desing are realised. The third section is the general study of the research region in the general meaning. Desing was proceeded under the light of the given information and the phases were realised in an orderly from. This section covers the preparation of the story panel, the realisation of the unique desigus and the realisation of the production phases of the selected models. In the last section of the research, a result has been reached, related to the subject and the indispensable importance of the traditional dreeings was stressed and suggestions were made. WJKUMAKTASY^N