Bir folklorcu olarak Yusuf Ziya Demircioğlu
Folklorist Yusuf Ziya Demircioğlu
  1. Tez No: 107231
  2. Yazar: BAKİ BORA HANÇA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET NACİ ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
TEZ ÖZETİ Bu çalışmada, Yusuf Ziya, Demircioğlu'nun (1887-1976) Türk folkloruna yaptığı katkıların ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Çalışmamızın Giriş Bölürnü'nde Türkiye'deki folklor araştırmacılığı ve Yusuf Ziya hakkında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Yusuf Ziya'mn hayatım ve şahsiyetini, İkinci bölümünde folklor çalışmalarım, Üçüncü bölümünde eserlerini inceledik. Çalışmamızın sonucunda Yusuf Ziya'mn Türk folklor araştırmacılığında önemli bir yeri olduğu tespit edilmiştir. Özellikle alan araştırmalarını bilimsel anlamda başlatmış olması ve ilk defa ses kayıt cihazım kullanarak elde ettiği folklor ürünlerini kaybolmaktan kurtarması folklorumuz açısından kıymetini daha çok arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis it has been aimed to state the great contribition of Demircioğhı (1887-1976) to Turkish folklore. In the introduction part of this thesis, some information has been given about Yusuf Ziya and folklore reasearches in Turkey. In the first chapter, the life and personality of Yusuf Ziya have been given ; in the second chapter his folklore studies ; in the third chapter his works have been examined. Consequently it has been proved that Yusuf Zrya played an important role in turkish folklore. Especially his analyshing field studies in a scientific way and espaciafly by his first using recorder, he rescued them from being dissappared and this makes him much more outstanding.