Dalaman ağzı (derleme-metin-inceleme)
Dialect of Dalaman
- Tez No: 107233
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Bu çalışmada Muğla'nın Dalaman üçesinin 3 köyünden ve Dakman merkezdett, 19 kaynak kaiden» 1 13 metin derlenmiştir. Çalışmada ilk önce derlenen metinler çevriyazı alfabesiyle çözülmüştür. Çalışmamam 1. bölümünde bölge ağzının fonetik özellikleri tespit edilmiştir. 2. bölümde de bölge ağzının morfolojik özellikleri incelenmiştir. Dalaman'm tarihi ve bu bölgeye yerleşimler hakkında araştırma yapılmış ve giriş bölümünde bu konuyla ügiE bilgi verilmiştir. Bütün bu incelemelerin sonuna bölge ağzına alt bir sözlük ve derleme yaptığımız köyleri gösteren bir Dalaman haritası eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 1 13 texts have been collected from 8 different villages of Dalaman, Dalaman city centre itself and from 19 different people. In it, first collected texts have been analyzed with the transcription alphabet. In the first part of our study the phonetic characteristics of the regional accent (dialect) have been identified. In the second part morphologic characteristics of the regional accent (dialect) have been studied The history of Dalaman and the way the people have settled there have been searched and in the introduction part» information about this research has been given. To âıe end of all these studyings, a dictionary belonging to regional accent and a map of Dalaman which shows the villages in which we did our researches have been added.