Turizm olgusunun sosyal yapı üzerindeki etkileri
Effects of tourism on the social structure
- Tez No: 107234
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURGÜN OKTİK, Y.DOÇ.DR. SUAVİ TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Turizm, Public Administration, Sociology, Tourism
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Turizm olgusunun, toplumsal yapıda yarattığı değişim küresel boyutlarda ve hızlı bir biçimde gerçekleşmektedir. Turizm olgusu hem turist hem de turistik yörenin halkı için değişime yol açabilmektedir. Bu çalışmada, turizmdeki tarihsel gelişim incelenerek toplumsal yapıda meydana getirdiği değişim ele alınmaktadır. Değişik kültürlerden insanların etkileşimine imkan sağlaması, ekonomik hareketlilik yaratması, kapalı toplumların dışa açılmalarına olanak sağlaması, dünya barışma katkı sağlaması gibi turizmin olumlu etkileri yarımda; yabancılaşmaya yol açması, çarpık kentleşmeye yol açarak doğal güzelliklere ve çevreye zarar vermesi, mevsimlik işsizliğe yol açması gibi olumsuz sonuçlan bulunmaktadır. Turizm olgusunun toplumsal yapıda yarattığı değişim turizm beldesi olan Akyaka örneğinde açıklanmaktadır. Bu beldede turizmin, nüfus ve gelir yapısı, bireyler arası ilişkiler ile çevreye karşı tutumlarda değişime yol açtığı gözlenmektedir. Bu değişimlerin yanında doğal yapısını bir ölçüde koruduğu ve yeni özellikler kazandığı gözlenmektedir. Alanda uygulanan anket çalışması ve mülakatlarla değişimde etkili olan faktörler açıklanarak irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rapid change in social structure caused by tourism is occurring globally. Tourism may cause change both tourists themselves and in the habitants of touristic place. In this study, historical development of tourism and changes in the social structure caused by tourism are analyzed. Tourism has positive effects, such as facilitating, interaction between individuals from different cultures, creating economic vitality, opening closed societies to the outside world, contributing to the world peace. It has also negative effects such as causing environmental damage due to rapid and uncontrolled urbanization and creating seasonal unemployment. The change in the social structure caused by tourism is explained with reference to the case of Akyaka town. In this town, it can be observed that tourism has caused changes in the demographic and income structures, relations between individuals and attitudes towards the environment. Despite these changes, it is observed that natural environment and elements of local culture like architectural peculiarities are maintained and protected to a certain extent in Akyaka. Questionnaires and interviews are conducted to explain the factors effective in these changes.