Dünya Bankası kredilerinin dağılımı ve Türkiye açısından incelenmesi
- Tez No: 107236
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLAY CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Dünya Bankası, dünya ekonomisini yönlendirmede ve gelişmiş ülkelerle gelişmekte olan ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin belirlenmesinde önemli bir rol almaktadır. Bu çerçevede Dünya Bankası'nın, kurumsal işleyişi ve geliştirdiği kredi politikaları her dönemde önemli gelişmelere neden olmuştur. Dünya Bankası'nın dönemsel olarak geliştirdiği kredi politikaları, Dünya Bankası'nın verdiği kredilerin yönünü belirlemiştir. Bu süreç, Türkiye'yi de yalandan ilgilendirmiş ve Türkiye'nin Dünya Bankası'ndan aldığı kredilerin niteliğini ve miktarım belirlemiştir. Bu çalışmada Dünya Bankası'nın kredi politikaları ve bu politikaların Türkiye üzerindeki etkileri genel olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT World Bank plays an important role to direct world economy and determine relationships between developed countries and less developed countries. At this point World Bank's institutional operation and loan policies World Bank has developed periodically have caused important progresses every period. Theories and policies World Bank has developed periodically have determined aspects of loans World Bank lent. This process has concerned closely Turkey too and defined quality and quantity of loans which Turkey borrowed World Bank. In this study World Bank's loan policies and the effects of these policies on Turkey were examined in general.