Kamu hastaneleri tomografi ünitelerinin maliyet-hacim kar analizleri ve bir örnek uygulama
Cost-volume-profit analysis for the public hospitals tomogrphy units: A sample study
- Tez No: 107235
- Danışmanlar: PROF.DR. RECEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; birer hizmet işletmesi olan hastanelerin modern işletmecilik ilkeleri doğrultusunda yönetilmesine yardımcı olacak unsurlardan biri olan Maliyet-Hacim-Kâr Analizlerinin hastanelerde uygulanabilirliğini göstermek ve önemini vurgulamaktır. İşletmenin üretmiş olduğu ürün miktarı ile ürünün üretim maliyeti ve satış fiyatı, kârı belirleyen faktörlerdir. Bu üç faktör arasındaki ilişki Maliyet-Hacim-Kâr analizinin konusunu oluşturur. Analizde; maliyet fonksiyonu, gelir fonksiyonu ve kâr fonksiyonu önemli yer tutar. Maliyet fonksiyonları saptanmasında analitik yöntem, muhasebe yöntemi, matematik ve istatistiki teknikler kullanılır. Kâr fonksiyonu satış tutarmın fonksiyonu ve satış miktarının fonksiyonu olmak üzere iki tür fonksiyon olarak incelenebilir. Bu bilgiler ışığında işletmenin başabaş noktası, güvenlik payı ve kar marjı oram hesaplanabilir. Kamu hastanelerinde günümüze kadar Maliyet-Hacim-Kâr analizlerinin yapılmadığı bilinmektedir. Analiz hastane yöneticilerine, karar almada yardımcı olacak bilgi ve sonuçları sunar. Ancak kamu hastanelerine bu tür çalışmaların yapılabilmesi için muhasebe kayıt ve bilgilerinin analiz yapılmasına elverişli şekilde tutulması söz konusudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to show the importance and the application the Analysis of Cost-Volume-Profit tool in the management of the hospitals. The factors which determine the profit are the amount of the product produced by the business enterprise and the production cost of the product sale price. The relationship among these three factors makes up (constitutes) subject of C-V-P analysis. The cost function, the income function have an important role in the analysis. The analytic method, the accounting method, mathematics and the statistic technics are employed in determination of the cost functions. The profit function is examined as two different kinds of functions, sales amount and the function of the sales amount. In the light of given information, only break-even profit margin, safe rate and share can be calculated. It is known that C-V-P analysis in the state hospital haven't been (used) till today. The analysis supplies the information and the results which help hospital management to make better decisions. But, in order to apply such studies in state hospitals, the accounting records and the information should be saved properly for analyzing.