Muğla ekonomisinde mermerciliğin yeri, önemi ve beklenen gelişmeler
  1. Tez No: 107248
  2. Yazar: EBRU ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Muğla ekonomisinde Mermerciliğin Yeri, Önemi ve Beklenen Gelişmeler isimli bu çalışma, dördüncü bölümü anket çalışması olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mermerin özellikleri ve nerelerde bulunduğunu tespit edebilmek için genel bilgiler başlığı altmda inceleme yapılmıştır. ikinci bölümde ise, Türkiye'de ve Muğla'da mermerciliğin gelişimi, çeşitleri ve rezervler ele alınmış, mermer işletmesinin kurulup çalışabilmesi için ne yapması gerektiği araştırılmış ve bu sektör için eğitimin ne oranda önemi olduğu incelenmiştir. Bunun yanı sıra mermer atıklarının nasıl ve nerelerde değerlendirildiği yine bu bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise mermercilikle ilgili yasal çerçeve ve kurumsal düzenlemeler başlığı altmda madencilik yasaları, ÇED Yönetmeliği ve Madencilik Fonu ele alınmış ve ihracatta bulunacak şirketlere yönelik devlet yardımlarının uygulanması incelenmeye çalışılmıştır. Son bölümde ise mermerin Muğla ekonomisine katkısını araştırmak için Muğla'da mermer üretimi ile uğraşan 27 firmaya yönelik bir anket çalışması yapılmış ve bu çalışmanın sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work called The Place and importance of Marble Paving in Muğla' s economy and the Expected Developments consist of four sections the last of which is a questionaire. In the first section marble is studied under the tittle of general information in order to discover where is especially found. İn the second section the development of marble paving in Muğla and Turkey, its types and storage is studied, what should be done in order for a marble factory to be established and managed is searched and the importance of education is studied. Apart from these how and where we can recycle marble wastes is exemined İn the third section, laws connercing marble paving The Evelation of Environmental Effect Regilations (ÇED) and the Fund for Mining handled and the applications of Govermental Contrubitions to the exporting componies is exemined. İn the last section in order to study the contrubitions of marble to Muğla' s economy a questionaire is applied 27 componies working in the field of marble production and a conclusion in drawn from this questionaire is suggested.