8 haftalık pliometrik antrenman programının futbolcuların dikey sıçramaları ile bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
The Effects of plyometric training program (8 weeks) on soccer players vertical jump and some physical and physiological parameters
- Tez No: 107249
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAKUP AKİF AFYON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
V ÖZET Futbolcuların dikey sıçramaları ile bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisinin araştırılması amacıyla hazırlanan pliometrik antrenman programı, Türkiye 3. ligi 6. grupta mücadele eden Marmarisspor futbol takımı futbolcularına 8 hafta süreyle ve haftada 3 gün uygulanmıştır. Bu çalışmada kontrol gruplu öntest-sontest desenli deneysel yöntem kullanıldı. Deney (n=12) ve kontrol (n=12) grupları oluşturularak; istirahat kalp atımı, boy, kilo, deri altı yağ kalınlığı, dikey sıçrama, anaerobik güç, durarak uzun atlama, bacak kuvveti ve 30 m koşu süratleri ölçüldü. Öncelikle grupların antrenman programı öncesi (öntest) ve sonrası (sontest) ölçümleri alındı. Gelişim farklılıklarının tespiti için aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplandı, aritmetik ortalamalar arasındaki fark“ t ”testi ile kontrol edildi. İstatistiki işlemler için SPSS for Windows 10.0 programı kullanıldı. Çalışmanın sonunda; uygulanan antrenman programı ile sporcuların bazı parametrelerinde önemli artışlar elde edilmiştir. Deney grubunun; dikey sıçraması, durarak uzun atlama ve bacak kuvveti PO.01 düzeyinde, vücut yağ yüzdesi ve anaerobik güç PO.05 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş; vücut ağırlığı, istirahat kalp atımı ve 30 m koşu sürati değerlerinde anlamsız gelişmeler görülmüştür. Kontrol grubunun ise, yalnızca bacak kuvveti PO.05 düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş; dikey sıçrama, vücut ağırlığı, istirahat kalp atım sayısı, vücut yağ yüzdesi, anaerobik güç, durarak uzun atlama ve 30 m koşu sürati değerlerinde anlamsız gelişmeler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Plyometric training program which was developed to determine the effect of plyometric training on vertical jump of soccer players and some phsical and physiological parameters was applied to Marmaris Football Team, which play in the sixth group of third football league for 8 weeks 3 times in each week. In this study pre and post-testing experimental approach with control group was employed. After the experimental group (n=12) and control group (n=12) were formed objects were tested for heart beats while having a rest, height, weight, wertical jump, anaerobic power, horizontal jump, leg power and speed for 30 m run. First pre-training and post-training performances of two groups were tested. To determine the differences in the improvements standart deviation and mean were calculated and the differences between means were checked through“ t ”test. For statistical calculations SPSS for Windows 10.0 was used. At the end of the training program considerable increases were observed on some parameters of soccer players.