Anonim şirketlerde karların dağıtımı ve kar dağıtım tablosu, uygulamadan kaynaklanan sorunlar ve bir uygulama
Profit distrubition of joint stock company
  1. Tez No: 107251
  2. Yazar: SÜLEYMAN DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ONGUN EMGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Finansal tabloların amacı, tüm finansal bilgi kullanıcılarına işletmenin fmansal durumu, faaliyet sonuçları ve nakit akışları hakkında gereksinme duydukları bilgileri sunmaktır. Kâr Dağıtım Tablosu, işletmenin dönem ve/veya dönem öncesi kârlarının (yedekler) nasıl ve nerelere dağıtıldığını gösteren önemli bir mali tablodur. Bu tablonun düzenlenme amacı, özellikle sermaye şirketlerinde dönem kârından ödenecek vergilerin, ayrılan yedeklerin ve ortaklara dağıtılacak kâr paylarının açıkça gösterilmesi ve şirketlerin hisse başına temettü tutarının hesaplanmasıdır. Bu tablonun düzenlenmesi işletme karından pay alacak çıkar grupları ve yatırım alanı arayan birikim sahipleri için önemlidir. Ülkemizde kâr dağıtım tablosunun düzenlenmesi süreci, birçok kanun metnini ilgilendirmekte olup, bunların içinde yoruma muhtaç olanların bulunması, uygulamada birçok konuda tereddütlere yol açmaktadır. Bu durum Türkiye'de kâr dağıtım tablosuyla ilgili ulusal muhasebe standartlarının oluşturulması sürecini uzatmaktadır. Çalışmamızda anonim şirketlerde, kâr dağıtım tablosunu düzenlenmesi sürecinde, ilgili kanun metinlerinin uygulamada yeterince açık olmaması ve bunların farklı yorumlanması sebebiyle uygulamada karşılaşılan sorunlar saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of financial tables are to provide information regarding to a firm's financial status, results of its activities and cash flow. Profit distribution table is an important financial document which shows how annual profit is distributed between differnet entities. This table shows the tax payment, the allocated reserves, the dividends, the profit per share and dividend per share. In Turkey, the preparation of profit distribution table is done in the context of various laws that is quite open to different interpratations, so a kind of hesitation is unavodiable among the practitioners. So, there are many profit distribution tables far from the standart. In this thesis, I have tried to determine the problems that the accountants confront in the preparation of profit distribution table in the joint stock companies.