Anonim şirketlerde kar payı dağıtılması, vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesi üzerine bir uygulama
An application about distributing, taxing and accounting of profit share on incorporated company
- Tez No: 487423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY MÜNYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bireyler tek başlarına hareket etmek yerine sahip oldukları sermayeleri bir araya getirerek daha büyük sermaye yapıları oluşturmayı ve bu sermaye yapılarından elde edilen karı artırmayı ve paylaşmayı tercih ederler. Kar, bir araya gelen bireylerin ve kurdukları şirketlerin en önemli amacıdır. Kurulan bu şirketler elden edilen karların dağıtımında farklı kar dağıtımı politikaları izleyebilirler. Elde edilen karların ortaklar arasında paylaştırılması aşamasında 6102 sayılı TTK' nın yanı sıra Vergi Kanunları açısından uymak zorunda oldukları bir takım kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyulmaması veya eksik uyulması halinde şirketler veya şirket ortakları açısından vergi kanunları açısından bir takım müeyyideler ortaya çıkmakta hatta bu müeyyideler şirketlerin sınırsız kabul edilen ömrünü kısaltmakta ve hatta sona erdirmektedir. Çalışmamızda elde edilen bu kar paylarının dağıtımı TTK ve Vergi Kanunları açısından irdelenmiş, şirketler açısından yerine getirilmesi gereken yükümlülükler ve ortaklar açısından yerine getirilmesi gereken yükümlülükler incelenmiş ve yapılması gereken muhasebe kayıtlarına örnekler şeklinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Instead of acting on theirown, individuals prefer to build larger capital structures by combining the capital they have, and to increase and share the profits from these capital structures. Profit is the most important goal of the individuals who come to get her and the companies they build. These established companies may pursue different policies in the distribution of profits. There are a number of rules that they must comply with in terms of Tax Laws as well as the TTK numbered 6102 in the process of allocating profits among the share holders. In the event that these rules are not complied with, some sanctions emerge regarding the companies or company partners in terms of tax laws, and these sanctions may shorten or even terminate the life span of the companies which is accepted as unlimited. The distribution of these profit shares obtained in our study has been examined in terms of TCC and Tax Laws and obligations to be fulfilled in terms of companies and obligations to be fulfilled in terms of shareholders have been examined and examples of accounting records have been given as examples.