Finansal tablolar ve analizleri sonuçlarının değerlendirilmesi
The Results of the analysis of financial tables and a practice
  1. Tez No: 107257
  2. Yazar: OGÜN ŞEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ONGUN EMGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET İşletmelerde meydana gelen olayları belirli dönem aralıklarıyla işletme sahiplerine, yöneticilere ve üçüncü kişilere aktarmak, muhasebenin en önemli görevlerinden biridir. İşletme ile yakından ilgilenen bu gruplar, genel olarak işletmenin mali yapışım ve kullandığı fonların kaynaklarım bilmek isterler. Bu istek finansal tabloların temelini oluşturan bilanço ve gelir tablosu ile yerine getirilir. Ancak finansal tablolar, alınacak olan finansal kararlar için tek basma yeterli değildir. Finansal tabloların, işletmenin mali durumunu ve faaliyet sonuçlarını gösterecek anlamlı bilgilere dönüştürülmeleri gerekmektedir. Muhasebe bilgilerinin finansal kararlarda kullanılabilir hale getirilmesi işlemine mali analiz denilmektedir. Varlıkların ve kaynakların dağılımı ile bunlardan yararlanılma derecesi, dönemin kârlılığı, kısa ve uzun vadeli borç ödeme gücü gibi işletmenin geçmiş dönemlerine, içinde bulunduğu ve gelecek dönemlere ait yeni bilgiler, mali tablolar analizi sonucunda elde edilmektedir. Ortaya çıkan bu yeni bilgiler ilgili taraflarca çeşitli finansal kararlarda kullanılır. Bu kararlar işletmenin faaliyetlerine devamı veya sona erdirilmesi, ortaklığa giriş veya ortaklıktan çıkılması, kredi talebinin kabulü veya reddi gibi durumlarda ilgili olabilmektedir. Çalışmamızın amacı, işletme ile ilgilenen kişi ve kurumların amaçlarına uygun olarak, üç döneme ait finansal tablolarda yer alan kalemlerin kendi aralarındaki ilişkilerinin çeşitli analiz tekniklerinden faydalanarak incelenmesi, yorumlanması, işletmenin ve ülkenin ekonomik koşullarının göz önünde bulundurularak değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the most important duties of acount is to inform the owners of firms, directors and the third persons regularly about the events happen in that firm. Those who deal with the firm in a close contact generally want to know the financial structure and the sources of the firm. This is fulfilled with the balance sheet and the revenue sheet which are the basis of financial tables. However, financial tables are not enough for the decisions that will be made. These financial tables should be converted into meaningful data that would mention the financial situation and the activity results of the firm in question. This process is called“Financial Analysis”. New data like dispercion of assets and sources and the level of benefits derived from these, profitability of the term, profitability of the liabilities about the past, the present, and the future periods of the firm are derived by means of Financial Table Analysis. These decisions would be able to be used in some situations like; whether to run the firm or not, whether to join a co-operation or not, or whether to pay credit to the firm or not. The purpose of this study is to analyse, interpret and evaluate the corelation between the figures belonging to three financial periods in accordance with the aims of the persons who deal with the firm, according to the echonomical situations of the firm and the counrty.