Atatürk inkılaplarının topluma yansıması -Kırşehir örneği-
The Social influence of Atatürk reforms -The example of Kırşehir-
  1. Tez No: 107289
  2. Yazar: BENGÜL BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. YUSUF SARINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada modernleşme olgusunu beraberinde taşıyan Atatürk inkılâplarının, Türk toplumu üzerindeki etkileri Kırşehir örneği ile incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde, ilgili dönemde yaşayan ve günümüzde de hayatta olan kişilere uygulanan veri toplama (anket) yöntemi hakkında açıklamalar yapılmıştır. Bu anketlerin amacı inkılâpların Kırşehir'de meydana getirdiği değişimi anlamaktır. Ayrıca kullanılan kaynaklar belirtilmiş ve çalışmanın metodolojisi hakkında bilgi verilmiştir. Aynı bölümde genel anlamda modernleşme olgusu ele alınmış ve Osmanlı Devleti'nde modernleşme süreci kısaca değerlendirilmiştir. Birinci bölümde, Kırşehir'in idari ve siyasi yapısı ele alınmış ve bu alanda yapılan inkılapların Kırşehir'deki etkileri, anket verilerine de dayanarak verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu bölümde çok partili siyasi hayata geçiş ile Kırşehir'de yaşanan değişim de ele alınmıştır. İkinci bölümde, toplumsal yapı üzerinde durulmuştur. Hukuk alanında yapılan inkılaplardan Medeni Kanun ele alınarak bu Kanunun toplum üzerindeki etkisi Kırşehir örneğinde değerlendirilmiştir. Yine aynı bölümde sosyal alanda yapılan inkılaplar ve Kırşehir üzerindeki etkileri verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, eğitim ve kültürel yapı konusu işlenmiştir. Kırşehir'de Cumhuriyet dönemine kadar eğitim hayatı anlatılmış ve Atatürk'ün eğitim ve kültür alanında yaptığı inkılapların Kırşehir'deki sonuçlan Cumhuriyet dönemi içinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde, ekonomik yapı değerlendirilmiştir. Kırşehir'in Cumhuriyet dönemi içinde ekonomik alandaki durumu ele alınarak ekonominin etki ettiği nüfus yapısı, imar ve kentleşme üzerinde durulmuştur. Ekonomik alanda yapılan inkılapların Kırşehir'deki görünür sonuçları günümüze kadar verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In This study, the influence of Atatürk's reforms, bearing the nation of modernization on the Turkish society has been examined by the example Kırşehir. In the introduction, the method of interviews with the persons, who had witnessed that period and who are still in life, has been explained. The object of this interviews is to understand transformation in Kırşehir caused by the reforms. Besides, the sources on which the study relies, and also the method of study have been indicated. In the same chapter, the nation modernization has been explained in genarel sense and the process of modernization of the Ottoman Goverment has been explained briefly. In the first chapter, the administrative and political structure of Kırşehir has been examined and the influence political and administrative reforms on Kırşehir has been attempted to put forward in accordance with the interviews. In addition, the transformation in Kırşehir by means of the transition into the multilateral political life has been explained. In the second chapter, social structure has been explained. Civil law, which was one the reforms put into effect about law, has been considered and the influence of this law on the society has been examined by example of Kırşehir. In the same chapter, social reforms and their influence on Kırşehir have been attempted to put forward. In the third chapter, educational and cultural structure have been treated. The educational life in Kırşehir until the age of Republic has explained and the reasons of Atatürk's educational and cultural refoms in Kırşehir have been attempted to examine during the period of Republic. In the fourth and the last chapter, the economical structure has been examined. The economical conditions of Kırşehir during the period of Republic have been explained and population, public works and urbanization influenced by economy have been considered. The results of the economical reforms from the past untill today have been explained.