Amasya vilayeti gazetesi: 1922-1928
Amasya province newspaper: 1922-1928
  1. Tez No: 375214
  2. Yazar: NURULLAH ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. V. TÜRKAN DOĞRUÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 388
Özet
Gazeteler, yayınlandıkları dönemi bize birinci elden anlatan belgelerdir. Vilayet gazeteleri ise ildeki siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hayata dair bir bilgiyi iletirler. Bunlara örnek olarak çalıştığımız Amasya gazetesi hem Amasya ve civarındaki iller hakkında genel bilgiler vermekte hem de yeni kurulan Türkiye Devleti'nin içinde bulunduğu durumu, ekonomisini ve çözüm arayışlarını anlatmaktadır. Gazetede Atatürk İnkılâpları ile ilgili haberlerin çokluğu dikkat çekicidir. Bu da bize inkılâpların Amasya'da uygulanması hakkında önemli bilgiler vermektedir. Çalışmamızın amacı Amasya gazetesinde yer alan bilgileri topluma kazandırmak ve yayımlandığı dönem hakkında bilgilendirmektir. Bu doğrultuda ilk olarak gazete başlıkları Osmanlı Türkçesinden Latin alfabesine çevirisi yapılmış ve tablolaştırılmıştır. Dikkat çekici haberlerin ise birebir çevirileri ilgili bölümlerde verilmeye çalışılmıştır. Böylece Amasya gazetesi aracılığıyla yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile Atatürk ilke ve inkılâplarının Amasya'da tanıtılması ve uygulanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Newspapers are primary sources which give us detailed information about the period they published. Province newspapers give us information on political, economic, social and cutural life of their province. For example, Amasya newspaper give general information about Amasya and other neighbouring provinces and reflect current status of recently founded Republic of Turkey, its economy and its search for solutions. The intensity of news about the reforms of Atatürk is important. In addition it gives us important information about the implementation of reforms in Amasya. The purpose of this study is to introduce Amasya newspaper and its period to the public. In this process firstly the headlines of newspaper were translated from the Ottoman Turkish into the latin alphabet and tables were made. Interesting news are given in the relevant chapters with their full latin transcription. Thus the aim of Amasya newspaper was to publicize newly founded Republic of Turkey and Atatürk's reforms and their implementation in Amasya.