Türk-Rus ilişkilerinde Kafkasya'nın önemi
- Tez No: 107292
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Ülkemizde Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği ve dolayisı «ı ile ', Kafkasya'ya yönelik olan politikaların sadece NATO tarafından üretilen politikaların oynanması neticesinde, beklenilmeyen bir hızla sona eren SSCB'nin ardından yeni gelişen dünya siyasetine hazırlıksız yakalanılmış ve Kafkasya bölgesine yönelik politikalarda eksiklik hissedilmiştir. Bu çalışmanın amacı; 1991 yılında tarih sahnesine kansan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin ardından bölgede meydana gelen yeni gelişmeler doğrultusunda, Türkiye'nin Kafkasya bölgesinin istikrarım sağlaması yanında, dünya sahnesine yeni çıkan Türk Cumhuriyetleri'nin dünya ile entegre olma gayretlerini de desteklerken, Kafkasya'nın engin tarih ve kültür birikimlerim de göz önüne alarak ülkemiz Türkiye'nin ne gibi politikalar üretmesi gerektiğini ve ne tür sorunlarla karşılaşabileceğini, bölgenin tarihini, coğrafyasını, etnik yapışım da inceleyerek gözler önüne sermektir. Bu çalışmada bölgede tarihin her döneminde mücadele içinde bulunan ve özellikle XVI. yüzyıldan sonra dengenin tersine döndüğü Türk ve Rus milletleri açısından, Kafkasya, bölgesi incelenmeye gayret edilmiştir. Bölgede uzun süreli ye büyük imparatorluklar kuran İran'a ise pek değinilmemekle birlikte, üretilecek politikalarda İran'ın da göz ardı edilmemesi gerektiği uygun yerlerde vurgulanmaya çalışılmıştır. Bugün gelinen aşamada Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri'nin de birer bağımsız ülke olarak dünya konjonktüründe yerini alabilmesi, Kafkasya ülkelerinin tekrar bir esaret arana girmemesine bağlıdır. Orta Asya ile irtibatım sadece Kafkasya üzerinden yapabilen Türkiye'nin, Orta Asya'daki doğal kaynaklan bulunan kardeş ülkelerin bu imkanlarım kullanabilmeleri açısından da Kafkasya politikası önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
SurSX SUMMARY In the term of the cold war our country's politics, aimed at Soviet Unibmana;£tf t*1 v§*jF at Caucasian, because of the conclusion of pursuing the political lines whicr only formed by NATO, were held unprepared responsible to the world politics which was newly developed after the unexpectedly rapid end of Soviet Union and was perceived deficiency in the aim at Caucasian region. The aim of the this study is to determine the new developments in tire direction occurred in the region following The Soviet Union- became of a page of the history in 1991, and beside providing the stability of Caucasian region and also supporting the Turkish Republics'- recently came out in the world stage- efforts to enter into the world countries and also to make clear what sort of politics our-Turkey- should perform and what sort of troubles may face with by considering the wide history and cultural aggregation and also by dealing with the region history, geography and ethnic origin. In this study it was efforted to study to deal with Caucasian region where was full of struggles between the two nations, Turkish and Russian, in every period of the history. Although it is not mentioned about Iran, established long term and great empires in tile region, in the proper lines it is tried to consider Iran in the following politics. So far the position we are in for the Turkish Republics in middle Asia to be as a independent country in the world conjuncture, depends on not being a captivity of Caucasian countries. Caucasian policy is very important for Turkey which is only able to make contact with middle Asia through Caucasian and it is important for our confidant countries that desire to market their natural sources that they have much.