Ödülün iş tatmini üzerine etkisi ve bir uygulama
- Tez No: 107304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
s-,. *T“»«»ft- -.... & i* İ?',”?>.». \ v rS- OZET I.* ö { li, M *s £ Globalleşen dünyada işletmeler rakipleri ile mücadele '"e^tecte kaynaklarını en etkin bir şekilde kullanmak zorundadırlar. Artık günümüzde bir işletmenin sahip olduğu sermaye arasında yetişmiş iş gücü de bulunmaktadır, işletmeler bu değerli kaynağı elde tutmak için onları anlamak ve beklentilerini karşılamak zorundadırlar. insanlar bir takım beklentiler ile çalışma hayatına başlamaktadırlar ve sosyal, psikolojik ihtiyaçları ve ekonomik istekleri karşılandıkça daha iyi motive olmaktadırlar. İş performansı, devamsızlık, işten ayrılma, işçi devri, emeklilik, iş tatmini çalışanların iş yerindeki sonuçlarının bir göstergesidir. Çalışanların tatmin seviyesine bir çok faktör etki etmektedir. Bunlar yönetimin tarzı ve kalitesi, iş dizaynı, iş şartları, sosyal ilişkiler, iç ve dış terfi fırsatları. Çalışanların işlerinden beklentileri gerçekleştikçe işlerinden tatmin duymaktadırlar. İnsanların yaptıkları iş karşılığında en çok bekledikleri ise bilgi, güç, bağımsızlık, güven, tanınma ve dostluk olmaktadır. Bu durumun Aksi ise iş tatminsizliği olarak karşımıza çıkmaktadır. İş tatminsizliğinin ise işletmeler için bir takım olumsuz sonuçları mevcuttur. Yüksek beklenti içerisinde olanların bu beklentilerinin yaptıkları iş tarafından karşılanması mümkün değildir. Diğer taraftan ücret bir işi yapmak için tek neden olmamalıdır. Ancak insanlar yaptıkları işin başkaları tarafından takdir edilmesini beklerler. Bu durum ise onları bir ödül beklentisi içerisine sokar. Verilecek olan ödül çalışanın beklentilerini karşılıyorsa bir anlam taşıyacaktır. Bu tezde iş tatmini neden ve sonuçları birinci bölümde açıklanmıştır. İkinci bölümde ise ödül sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise bir iş tatmini araştırması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
*.J ? *?.. ;'%\' if.*;- >£&>;, '%..;. ?';'. 'i-'; SUMMARY r^?S-^|i^ Companies must use their resources effectively in competihg;;against':^ rivals in global world. In today's world trained manpower is an essential point in a firm's capital. Companies must perceive trained manpower as valuable resource that should be kept. People will be better motivated if their work experience satisfies their social and psychological needs and wants as well as their economic needs. Work outcomes reflect worker's attitudes, behavior, and performance at the workplace. Job performance, worker productivity, tardiness, absenteeism, retention, turnover, work commitment, job satisfaction, morale, and loyalty are human satisfaction indicators of employee outcomes at workplace. Job satisfaction results from perception that one's job fulfills or allows the fulfillment of one's important job values. A number of factors affect a worker's level of satisfaction. These include managerial style and quality, job design, compensation, working conditions, social relationships, and internal and external opportunities. One might think that pay is considered to be the most important component in job satisfaction, although this has not been found to be true. In organizations, individual reactions to pay and compensation policies, job complexity, and working condition are contingent on perceptions of equity or fairness in distribution of rewards. Past researches have shown that employee job satisfaction is a function of intrinsic and extrinsic rewards offered by a job. Job satisfaction as a function of the match between the rewards offered by the work environment and the individual's desires for those rewards In this thesis, the reason and results of job satisfaction were explained in the first section. In the second section reward and reward systems were investigated. In the third section a questionnaire research is conducted on the effect of reward on job satisfaction.