Azerbaycan'da sosyalist ekonomik sistemden serbest piyasa ekonomisine geçiş sürecinde işletmelerin yeniden yapılanması ve tekstil sektörü işletmeleri için bir model önerisi
The Restruction of administrations in Azerbaijan under the transition period form socialist economic system to open market system and proposition of a model for textile companies
  1. Tez No: 107318
  2. Yazar: RUSLAN MUSAYEV
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL ZEHİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
.'? /* -5?. ''-.'. ;/.~! ;»/ ~t ' ?.?., :/. -,-i.* ÖZET \***^2^*7 Azerbaycan'da Sosyalist Ekonomik Sistemden Serbest Piyasa Ekonomisine Geçiş Sürecinde İşletmelerin Yeniden Yapılandırılması ve Tekstil Sektörü İşletmeleri İçin Bir Model Önerisi adı altında ele alınan bu yüksek lisans tezinde, Sosyalist Ekonomik Sistemden Serbest Piyasa Ekonomik Sistemine geçişte Azerbaycan işletmelerinin bu değişime uyum sağlayabilmesi için yapısında ve yönetim şeklindeki yapılması gereken değişiklikler gösterilmeye çalışılmıştır. Tez çalışması Türkiye'den bir örnek olarak alınmış tekstil şirketinde yerinde inceleme ve birebir görüşmelerle yürütülmüştür. Tezin 1. Bölümü“Sosyalist Sistemde İşletmeler ve İşletmecilik”başlığı altında incelenmiştir. Bu bölümde SSCB'nin kuruluşundan dağılışına kadar geçen 71 yıllık dönemde meydana getirilen sistem ana hatları ile ele alınmaya çalışılmış ve özellikle sosyalist sistemin iktisadi görüşlerinin işletmeler ve işletmecilik alanına etkileri incelenmiştir. Bu bölümdeki tespitler özellikler ikinci bölümde ele alınan sosyalist sistemden Serbest Pazar Ekonomisine geçiş döneminin daha iyi anlaşılması ve iki dönemin karşılaştırılmasının daha rahat yapılabilmesini sağlamağı amaçlamıştır. Tezin 2. Bölümü“Serbest Pazar Ekonomisine Geçiş Döneminde İşletmeler ve İşletmecilik”adı altında incelenmiştir. Bu bölümde de ana hatları ile geçiş döneminde yapılan altyapı çalışmaları ve karşılaşılan zorluklarla meydana getirilen yenilikler ele alınmaya çalışılmıştır. Bu bölüm esas itibariyle yeni dönemde işletmelerin ve işletmecilerin nasıl olması gerektiğinin de ilkelerini belirlemektedir. Tezin 3. Bölümünde“İşletmelerde Organizasyon ve Yeniden Yapılanma”adı altında işletmenin başarısı için organizasyon yapısının önemi ve değişen dünyadaki konumu, bu organizasyonda esas faktörlerden yönetici liderin yeniden yapılanma çalışmalarındaki yeri ve önemi vurgulanmaya çalışılmıştır....'“?”' e'.. ?..?* Tezin 4. Bölümü: Bu bölümde“Azerbaycan'da Tekstil Sektöründe Yeniden Yapılanmaİçin Bir Model Önerisi”başlığı altında ele alınmıştır. Sosyalist Sistem ve Serbest Pazar Ekonomisi Sisteminin karşılaştırılmasından elde edilen olumlu ve olumsuz tespitler bu işletmenin yeniden yapılandırılması çalışmalarına ışık tutmuştur. Ancak ülke genelinde rejim değişikliği nedeniyle işletmenin yapılandırılmasında Serbest Pazar Ekonomisi modeline uygunluk esas alınmıştır.
Özet (Çeviri)
X-“ -.- &? * «s tf *&.*»«»'.* \ **/ &.**-».. - '?* '?*. ?/.îr.V Vt>~* ”-. V 0 ;. V- ?“>- « «..”'. vx“-.'.,.. ?.- *i SUMMARY \;^:^; V In this master's thesis ”The Restruction of Administrations in Azerbaijan under the transition period from Socialist Economic System to Open Market System and Proposition of a Model for Textile Companies“, under the transition system from Socialist Economic System to Open Market System, the changes in the management structure in order to be in accordance with this restruction were discussed. In this thesis, a textile company taken as a sample from Turkey was researched by face to face meetings. The First Part of Thesis was discussed under the name ”Administrations in Socialist System and Management“. In this part, during 71 years from establishment till collapse of USSR, emerging system was tried to be reviewed and especially the impacts of economical sides of socialist system to administrations and management area were discussed. The informations in this part were especially useful in the Second Part - The Transition Period from Socialist System to Open Market Economy and in their comparison. The Second Part of Thesis was discussed under the name of ”Administrations and Mangement during Transition Period to Open Market Economy“. In this part too, the background studies and innovations emerged durng the difficulties of the transition period were discussed. This part especially emphasizes the rules of how Administrations and Management should be in the new stage. In the Third Part of Thesis ”Structure and Restoration in Administrations“, the importance of structure and managing director's role in restoration were emphasized for the success of administration. The Fourth Part of Thesis was discussed under the name of ”Sample studies offered for the Restoration of a one Textile Administration in Azerbaijan". The informations emerged during the comparison of a Socialist Sytem and Open Market Economy were important during the restoration studies of this administration. On the other hand, in whole country because of the change in the regime, the accordance to Open Market Economy became important in the restoration of administration.