İşletmelerde teknolojik gelişme ile verimliliğin arttırılması ve bir uygulama
  1. Tez No: 107319
  2. Yazar: MERYEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
»; *?; t \ ; *-^ * v - it Ç-“ * \,,*^- ”r, İ' işletmelerin temel amacı karlılıktır, ancak bunun yanı sıra, varlıklarını sürdürebilmek ve kurumsallaşabilmek için de çeşitli yolları izlemek zorundadırlar. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için, olumlu bir gelişim trendine ve global pazarlarda rekabet edebilecek birikime sahip olmak esastır. Bu noktada, şirket verimliliğinin iyileştirilmesi ve yükseltilmesi yoluna gidilerek üretim maliyetlerinin düşürülmesi, geçerli ve tercih edilen yollardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, iş etüdü gibi klasik yaklaşımlarda fazla yer verilmemekle birlikte, bir işletmedeki teknoloji düzeyinin verimlilik üzerindeki etkisi açıklanmaya çalışılacaktır. Amaç, işletmelerin temel amaçlarına ulaşmasında oldukça önemli bir rolü olan verimliliğin teknolojik iyileştirmeler yoluyla arttırılabileceğini göstermektir. Çalışmanın birinci bölümünde verimlilik kavramı, işletmelerde verimliliği etkileyen faktörler, verimlilik ölçümü, verimliği artırıcı teknikler, ikinci bölümde teknoloji kavramı, işletmelerde teknolojik yenilik ve kaynakları ve Ar-Ge stratejileri, teknoloji seçimi, teknoloji transferi ve işletmelerde teknoloji yönetimi yer almaktadır. Son bölümde ise işletmelerde teknolojik gelişme ile verimlilik arasındaki ilişki anlatılmakta ve bir uygulamayla desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Profitability is the main goal of the companies, however, they have to follow various ways to survive and to institutionalise. It is essential to gain a positive development trend and a competitive position in the global market for dealing with these absolute necessities. At this point, reducing production costs by the improvement and increasement of company productivity emerges as one of the valid and preferred ways. In this study, although it is not much included in the traditional approaches like work study, the effect of the technology level on the productivity in a company will be explained. The purpose of the study is to show that productivity, which plays an important role for the accomplishment of the basic company goals, can be increased by technological improvements. In the first section of the study, productivity term, factors or productivity, techniques to increase productivity are explained. The second section includes definitions and information about the technology term, technological innovations in the companies and their resources, R&D strategies, technology choosing, technology transfer and technology management in the companies. The relations hip between the technological development and the productivity in the companies is described in the last section of the study and it is supported by a case study.