İki-on zamanlı usullerde aruz usul uyuşumu
The Conformity of prosody rhytmic patterns in two-ten times rhytmic patterns
  1. Tez No: 107326
  2. Yazar: MEHMET BAHADIR ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞERİFE GÜVENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, Türk Klasik Müziğinde usul kavramı ve usuller ile ilgili ayrıntılı bilgilerin yanısıra ana usul ve velveleler usul çizgisiyle gösterilmiştir. Evfer usulünün Aksak usulü ile olan ilişkisi, Zafer ve Ceng-i Harbi usullerindeki eserlerin şarkı formundan başka yapıya sahip olması, Devri Turan usulünün de türkü ve sözsüz formlarda kullanılması bu usullere ait örnek bulunmasını zorlaştırmıştır. Çalışmanın daha sonraki bölümlerinde sırasıyla, aruzla ölçülen küçük usullere ait en çok tercih edilmiş olan kalıplar örnek eserlerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
İn the first part of this study, in addition to the detailed sciences about the rhytmic partem concept and rhytmic patterns in Classical Turkish Music, main rhytmic patterns and subdividing the beats of a rhytmic pattern have been shown by rhytmic partem lines. The relation between Evfer rhytmic pattern and Aksak rhytmic pattern, to have different frame from the song of work in Zafer and Ceng-i Harbi, to use Devr-i Turan rhytmic pattern without words and folk song has made it difficult to find out an example about these rhytmic patterns. İn the following part of the study the small rhytmic patterns which are measured by prosody and has been brought up by mostly prefered small model of works.