Radyo, Radyo Haftası, Radyo Magazin, Radyonun Sesi ve Radyo Alemi dergileri açıklamalı kronolojik müzik yazıları bibliyografyası
- Tez No: 107373
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SÜLEYMAN ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 401
Özet
Bu tez, 1941-1958 yılları arasında, radyo yayıncılığının revaçta olduğu bir dönemde yayımlanan Radyo adına bağlı dergilerdeki. müzik makalelerinin, açıklamalı bibliyografyasını kapsamaktadır. Genel olarak Türk müziği ile Batı müziği bestecileri, dönemin radyo sanatçıları ve çeşitli kuruluşların müzik faaliyetleri hakkında biraz da aktüel amaçlı yazılar içeren bu dergiler şunlardır:“Radyo”,“Radyo Haftası”,“Radyo Magazin”,“Radyonun Sesi”ve“Radyo Alemi”dir. Bu bibliyografyada yer alan dergiler hakkında kısa bilgiler de şöyledir: 1. Radyo: 1941-1949 yılları arasında aylık olarak 96 sayı yayımlanmıştır. 2.Radyo Haftası: 1950-1954 yıllan arasında haftalık olarak 270 sayı yayımlanmıştır. 3. Radyo Magazin: 1951 yılları arasında haftalık olarak ve 34 sayı yayımlanmıştır. 4. Radyonun Sesi: 1953-1954 yıllan arasında haftalık olarak 24 sayı yayımlanmıştır. 5. Radyo Alemi: 1953-1958 yılları arasında haftalık olarak 288 sayı yayımlanmıştır. Bu dergilerden yapılan bibliyografik inceleme, daha ziyade“Radyo”dergisinin yayıncılık ilkeleri göz önünde tutularak yapılmış, bu bağlamda, sanatsal ve bilimsel içeriği olan ya da bu dallara malzeme sağlayabilecek yazılar tespit edilerek bu teze alınmıştır ki bu tarz yazıların sayısı 1683 'tür. Bu düşünceler, bu bibliyografik çalışmanın yapılmasında başlıca etkendir. Ancak hemen belirtelim ki, bu dergilerin sayfalan arasında kalan söz konusu makalelerin bilim ve sanat erbabının hizmetine sunulacak hale getirilmesi büyük zorluklar da içermektedir ve bu tez, 17 yıllık yayın periyodu içinde yer alan müzik makalelerini bir araya getirmekte ve gerek okuyucunun, gerekse de bilim-sanat camiasının hizmetine sunmayı amaçlamaktadır. İV
Özet (Çeviri)
This study includes explanatory bibliography of musical asticles in the periodicals attached to Radio, published between 1941-1956, a period when the radio broadcasting is in favor. These periodicals which in general also comprise the actual-intend letters a bit about composers of Turkish Music and Western Music, radio artisans of that period and musical activities of various institutions, are as folios :“Radio”,“Radio Week”,“Radio Magazine”,“Voice of Radio”and“Radio World”. The brief information about the periodicals included in this bibliography are as follows 1- Radio : Published monthly in 96 editions between 1941-1949 2- Radio Week: Published weekly in 270 editions between 1950-1954 3- Radio Magazine : Published weekly in 34 editions in 1951 4- Voice of Radio : Published weekly in 24 editions between 1953-1954 5- Radio of World : Published weekly in 288 between 1953-1958 Bibliographic study on these periodicals was made by rather taking into consideration publication principles of“Radio”magazine and with this connection the articles having the artistic and scientific content or which may provide material to these branches were determined and the number of these is 1683. These thoughts are the primary factor in effecting this bibliographic study. However, we must confess that compilation of these articles remained between the pages of these periodicals has great difficulties to render for the service of scientific and artistic environment, and this study gathers music articles in 17 year publication period and intends to present to the service of both the reader and scientific and artistic environment.