Döviz kuru politikaları ve dış ticaret: Türkiye üzerine bir inceleme
Exchange rate policy and forein trade: The study on Turkish economy
- Tez No: 107382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
02. ÖZET Bir ülkenin dış ticaret dengesinin sağlanmasında iç ve dış fiyat farklılıkları, dış talep, üretim kapasitesi ve maliyetler ile verimlilik gibi çok değişik unsurlar rol oynayabilir. Bu unsurların dış ticaret dengesi üzerindeki etkileri çok farklı olabilmektedir. Ayrıca bu unsurların dış ticaret dengesi vasıtasıyla dış istikrar üzerinde etkisi olabildiği gibi, iç istikrar üzerinde de etkisi bulunmaktadır. Genel olarak bu unsurların bir bütün olarak dış ticaret dengesini sağlamada etkili olduğu kabul edilmektedir. Benzer şekilde kur politikaları da özellikle fiyat engelinin olduğu durumda dış ticaret dengesini etkilemektedir. Ülkemiz açısından da önemli olan husus bu sonucun altında yatmaktadır. Yani kur politikaları dış ticaret dengesinin sağlanmasında diğer politikaları destekleyecek tarzda olmalıdır. Bu amaca hizmet edecek olan kur politikası gerçekçi döviz kuru politikasıdır. Gerçekçi döviz.kuruL politikası iç ve dış fiyat farklılıklarını giderecek ve dış ticareti etkileyen diğer unsurların sağlanması halinde, dış ticarete olumlu yönde katkıda bulunacaktır. Nitekim 1980 sonrası uygulanan döviz kuru politikaları iç ve dış fiyat farklılıklarını gidermeye çalışmış, dış ticareti etkileyen çeşitli teşvik ve uygulamalara eşlik ederek dış ticaret dengesinin sağlanmasında kısmen etkili olmuştur. 1980 öncesi dönemde Türkiye'nin aşırı değerlenmiş döviz kuru politikalarının faydaları yanında zararlarını da tecrübe eden bir ekonomiye sahip olması, gerçekçi döviz kuru politikasının önemini bir kez daha ortaya koymuştur. VII
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY The domestic and foreign price differences, foreign demand, production capacity, costs and productivity have major impact on the balance of a country's foreign trade. These factors generate various effects on the foreign trade balance. Additionally, these factors have impact on both foreign trade stability and internal stability. It is generally accepted that all these factors have impact on foreign trade balance together. In the same way, exchange rate policy may be effective in the establishment of foreign trade balance only in the case of domestic and foreign price differences. For Turkey, exchange rate policy can be utilized to support ptfier macro policies to achieve foreign trade balance. For this purpose, a realistic exchange rate policy must be implemented. A realistic exchange rate policy focusing on the principle those foreign and domestic price differences must be eliminated. After 1980s, Turkey's exchange rate policy to eliinjnate the differences on domestic and foreign price differences and other subventions on exports as well generated some positive effects on foreign trade. This study analyses the impacts of exchange rate policy implemented after 1980s on foreign trade balance for the Turkish economy by applying empirical models. VIII