Makedonya Cumhuriyeti'nin doğuşu, Balkanlar 'daki ve Dünya'daki yeri
Rising of the former Yugoslavia republic of Macedonia and position of on the Balkans abd on the world
- Tez No: 107386
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
02.Ozet Tarih boyunca Avrupa'nın, belki de dünyanın en istikrarsız bölgelerinden birisi Balkanlar olmuştur. Bu bölgenin kendine özgü coğrafi ve etnik yapısı, anlaşmazlıkların başlıca nedenini oluşturmaktadır. Balkan sözcüğü, yalan ve uzak bölge toplumlarına kan, gözyaşı, sefalet, yokluk ve göçleri arıımsatmaktadır. Makedonya böyle bir bölgenin tam ortasında, jeopolitik ve jeostratejik yönden oldukça önemli bir konuma sahip olarak yer almaktadır. Makedonya, Balkan Dağlarinın her yönden geçilebildiği tek alandır. Bu nedenle, Makedonya'nın kontrolü, güney Balkan'ların halrimiyetini de sağlamaktadır. 1913 tarihli Bükreş Antlaşması ile Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan arasında Prin, Ege, Vardar Makedonyası olarak üçe bölünmüştür. 2.Dünya Savaşı sonunda kurulan Sosyalist Makedonya Cumhuriyeti Yugoslavya Federasyonu'na katılmıştır. Yugoslavya Federasyonu'nun dağılmasına kadar gündeme gelmeyen Makedonya, 8 Eylül 1991 'de bağımsızlığını ilan etmesiyle yeniden uluslararası sorun haline gelmiştir. Makedonya'nın Yugoslavya Federasyonu'ndan kan dökülmeden savaşsız ayrılması ve coğrafi konumuyla bölge ülkelerinin irredentist politikalarının hedefi durumundadır. Makedonya'nın çok kültürlü üniter bir devlet kurma yolunu seçmesi, 7'si büyük 10'un üzerinde küçük sayıda ırktan oluşan etnik bir mozaik nüfusun çoğunluğunu oluşturan Makedonyalılar'ın komşu ülkelere dağılmış olması, Balkanlar' m 2 milyon nüfuslu Cumhuriyeti'ni sadece uluslararası ilişkiler açısından değil, siyasal, toplumsal ve ekonomik özellikleri yönünden de ilgi çekici kılmaktadır. Bu çalışmasının amacı, bugünkü bağımsız Makedonya Cumhuriyeti'nin kurulmasına kadar ve kurulmasmdan sonra Makedonya halkının uğradığı haksızlıklar ve sıkıntıların neler olduğu, bundan sonra Balkanlar'daki bu küçük ülkenin yeni dünya düzeninde nasıl bir rol oynayabileceğini irdelemeye çalışmaktır. Önce, Makedonya ulusu ve dili, tarihsel süreçte Makedonya sorunu, Balkan, 1. ve 2. Dünya Savaşların da Makedonya ele alınmıştır. Daha sonra, Yugoslavya'nın dağılarak bağımsız Makedonya' mn kurulması üzerinde durulacaktır. Son bölümde de bağımsız Makedonya'nın dünyadaki vnyeri, Balkan istikran ve güvenliğine etkisi, Türkiye Makedonya ilişkisinin yeni dünya düzenindeki ve Balkanlar'daki istikrara katkıları ve Mayıs 2001 itibariyle son gelişmelerin bölgedeki duruma nasıl yansıyabileceği tartışılmıştır. vm
Özet (Çeviri)
OS.Summary Through out the history, the Balkans are one of the most unstable regions of the Europe, maybe of the world. The specific geographic and ethnic structure of the region is the basic reason of the anarchy and the disagrement. The word“Balkan”, reminds“tear”,“poverty”,“blood”,“misery”and“migration”to the people of that region. Macedonia which has been established in the middle of such has a geopolitic and geostratejic importance region. Macedonia is the only area which the Balkan Mountains could be passed from every direction for that reason, anyone who takes the control of the Macedonia, he can control the southern Balkans. After Balkans' Wars World War 1 and 2, the Macedonia problem had seemed to come an end. But, it came into agenda after the emergence of the Macedonia Republic in Yugoslavia on September 8, 1991. According to the Bucharest Treaty 1913, Macedonia had been separated in to three parts among Bulgaria, Sirbia and Greece such as Pirin Agea and Vardar Macedonia. Socialist Macedonia Repuplic had been established during World War 2 and added to Yugoslavia Federation. However, Macedonia was not a serious problem until seperation of Yugoslavia Federation, but it on September 8, 1991. Macedonia come across an irredentist politics of her neighbouring nations, because Macedonia had separated from federation withhout any actions and war. Macedonian Republic consists of 7 great etnic minorities and over 10 small ethnic minorities. This weak and defenseless Balkan state, which has 2 million population, becomes an interesting country because of her economic, social and political qualities. The purpose of this study is to figure out the problems and injustice that Macedonia has encountered during foundation and later periods of Macedonia Republic. Furthermore, this study aims to determine the role of Macedonian Republic in the Balkans. In this study, Macedonian problem is studied within historical process, Balkan Wars and two World Wars. Then, Macedonian nation and their language and foundation of Macedonia after separation of Yugoslavia will be studied. In this study, the position of Macedonia in the world, stabilization of the Balkans and the relations bet ween Turkey and Macedonia is studied. IX