Çevre politikası aracı olarak çevresel vergilerin rolü
- Tez No: 107399
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
O2.0zet Çevre politikasının bir aracı olarak çevresel vergiler, çevresel politika hedeflerini yönetim ve kontrol araçlarından daha düşük maliyetle başarmanın bir yolunu sunar. Çevresel vergiler ayrıca, teknik yenilik ve kirlilik azaltımı için sürekli bir teşvik sağlar. Son on yıldan beri çevresel vergilerin kullanımında sürekli bir artış olmuştur. Bu artış ise, son beş altı yıldır hızlanmıştır. Bu durum İskandinav ülkelerinde aşikardır. Ayrıca, Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Hollanda ve İngiltere'de de durum aynıdır. Çevresel vergilerden elde edilen gelirler tüm vergilemeye nispetle az kalırken, bu gelirler bir çok Avrupa ülkelerinde giderek artmaktadır. Çevresel vergiler, çevre politikasında güçlü bir araç olmuştur. Bu nedenle, giderek artan bir çok ülke çevreyi koruma temel amacı ile yeşil vergi reformları yapmıştır. Bir çok Avrupa ülkesi vergilerde emekten çevresel kaynaklan kullanmaya doğru bir kayma yapmış veya bunu yapmayı düşünmektedir. Çevresel vergiler, çevreyi koruma için temel bir araçtır. Ancak, çevresel vergilerin uygulanması bu vergilerin ekonomik büyüme, adalet ve gelir dağılımı, enflasyon, istihdam ve uluslararası rekabet edebilirlik üzerine potansiyel negatif etkilerinden dolayı sınırlandırılmıştır. Ancak, böyle etkileri azaltmak için bir çok yol vardır ve bunlar uygulanmıştır. VIII v>
Özet (Çeviri)
03.Summary Environmental taxes as an istrument of environmental policy can offer a way of achieving environmental policy goals at lower cost than command and control instruments. Environmental taxes can also provide a continuous incentive for pollution abatement and tecnical innovation. There has been a continuing increase in the use of environmental taxes over the last decade, which has accelerated in the last 5-6 years. This is primarily apparent in Scandinavia, but it is also noticeable in Austria, Belgium, France, Germany, The Netherlands and the United Kingdom. While revenues raised by environmental taxes remain small relative to overall taxation, they compromise a rising portion in most European countries. Environmental taxes have proved to be a powerful tool in environmental policy. Hence, an increasing number of countries have undertaken green tax reforms, with the primary objective to protect the environment. Several European countries have either undertaken or are considering systematic shifts in taxes away from labor and onto the use of environmental resources. Environmental taxes are a major instrument for protecting environment. However, introduction of environmental taxes heve been limited because of their potential negative effects on economic growth, equity and income distribution, inflation, employment and international competitiveness. However, a number of ways of mitigating such effects exist and have been implemented. IX