Harcama vergilerinin gelir vergisine ikame gücü
Consumption taxes as a substitute for the income tax
- Tez No: 107398
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
02. Özet Yapılan son araştırmalar, gelir vergisi sisteminin performansında önemli düşüşler yaşandığını göstermektedir. Bu duruma tepki olarak çeşitli alternatifler önerilmiştir. Bunlardan biri, harcama vergilerinin gelir vergisini ikame etmesi gerektiği yönündeki fikirlerdir. Buradan yola çıkarak bu çalışmada harcama vergilerinin gelir vergisi sistemini ikame edip edemeyeceği konusu incelenmiştir. Bunun için ilk önce harcama vergilerinin teorik dayanakları ele alınmıştır. Söyle ki, çalışmanın birinci bölümünde ünlü düşünür Hobbes'dan zamanımıza kadar harcama vergilerini savunan iktisatçıların görüşleri açıklanmıştır. Bu bölümün diğer kısmında ise harcama vergilerine yöneltilen eleştiriler gösterilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, harcama vergilerini uygulama şekilleri ele alınmıştır. Burada dolaylı harcama vergileri adı altında Katma Değer Vergisi ve Perakende Satış Vergisi, daha sonra ABD'de yasama organı üyeleri tarafından önerilen Düz Oranlı Vergi ve Kişisel Harcama Vergisi incelenmiştir. Her bir vergi önerisi, mali, gelir dağılımında adalet, vergi yönetimi ve ekonomik açılardan değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Ayrıca bu değerlendirmelerde temel kriter söz konusu bu vergilerin gelir vergisini ikame edip edemeyecekleri olmaktadır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary The results of recent researches show that the performance of the income tax system has been getting worse day by day. Therefore, some alternative solutions have been proposed by many economists. One of these proposals is substituting consumption taxes for the income tax. So, this paper has tried to find out if consumption taxes can be used as a substitute for the income tax. First, this paper examines the theoretical side of consumption taxes. Then the first section explains the views of consumption tax advocates. The other chapter of the section shows the claims about disadvantages of consumption taxes The second chapter examines adminstrative issues of consumption taxes. The section analyse the indirect taxes as Value Added Tax and Retail Sales Tax and the two new taxes proposed by some members of the US legislative organ. Each tax propasal has been examined in terms of fiscal responsibilty, eqity in income distribution, admanstrative issues and eceonomic effects. The main criteria in these analysis has been if consumtion taxes can substitute for the incom tax or not. VII