Bir öğretmen yetiştirme modeli olarak köy enstitüleri ve Beşikdüzü örneği
- Tez No: 107408
- Danışmanlar: PROF.DR. MESUT ÇAPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
02.OZET Toplumları kalkındırmak, yükseltmek ve geliştirmek, onlara dünya düzeninde belirli bir mertebeye getirmek ancak eğitimle mümkün olacaktır. Milletlerin kaderinde eğitim politikaları her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Bu politikalar ne kadar milli ve istikrarlı olursa gelecek yıllar o millete çok şey kazandırır. Öğretmen yetiştirme Osmanlıdan bu yana önemli olmuş belirli dönemlerde yeniliklere kapısını açmıştır. Öğretmen Okulları Türk eğitim tarihinde tartışmasız büyük bir yere sahiptir. Bu okullardan mezun olan genç öğretmenlerin atandıkları köy okullarına uyum sorunu yaşamaları yüzünden II. Meşrutiyet yıllarından itibaren köye göre öğretmen yetiştirme meselesi gündeme geldi. Köy enstitüleri ise bu anlayıştan ilham almıştır. Kuruluşu, işleyişi ve siyasi yapılan hala bir kısım eğitimciler tarafından eleştirilse de köy enstitüleri; karma eğitim, başarısızlığı değil başarıyı benimsemiş olması, yıl boyu eğitim, iş eğitimi ilkesi, öğrenci merkezli anlayış, öğrencilerini uygulama okullarıyla staja tabi tutarak köye alıştırması ve kampus modelini benimsemiş olması bakımından diğer öğretmen okullarından farklıdır. Beşikdüzü Köy Enstitüsü ve Eğitmen Kursu ise tezimize model aldığımız bir enstitüdür. Pek çok özelliği diğer köy enstitüleriyle benzer olan bu enstitünün denize komşu olması, özel bir balıkçılık teşkilatını beraberinde getirmiştir. 1940'lara kadar sıradan bir sahil kasabası olan Beşikdüzü, enstitü deneyimi ile ileri yönde bir ivme kazanmıştır. İlkokuldan sonra okuma şansı olmayan Beşikdüzülü köy çocuklarının ileriye gitme imkanına kazanmıştır. Beşikdüzü Köy Enstitüsü' nün hemen her cumartesi düzenlediği eğlencelerle çevrenin sosyo- kültürel hayatına canlılık getirmiştir. Tarla ziraatine getirdikleri fenni metotlar ile geleneksel tarım anlayışının modernizasyonunu sağlamışlardır. Enstitü, nahiyedeki bataklıkların kurutulması yolunda çalışmalar yapmış, böylece o yıllarda hayati önem taşıyan sıtma hastalığının önüne geçilmiştir. Pazartesi akşamlan yaptıktan geleneksel sohbet toplantılanna tüm enstitü çalışanları, yöneticiler ve öğrenciler katılır, tüm sorunlar tartışılırdı. Bu durum okul içi demokrasiye ömek teşkil eder. Öğrenci başkanlığı sistemi ile öğrencilerin okul yönetiminde söz sahibi olmalan sağlanmış, böylece öğrenci merkezli eğitim anlayışının ilk örnekleri o yıllarda verilmiştir. Bu araştırma Türk eğitim anlayışına farklı bir soluk getiren köy enstitülerini ve Beşikdüzü modelini etraflı bir şekilde incelemektedir. Vü
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY It will be possible only with the education and its policy, which has always had a great importance in nations' fates, to make a society advanced, promoted and developed. And the society will have a stage in the world's order with the means of education. If these educational policies, as we mentioned above, are more national and stabilized, the nation has so many, great things in the future. Without doubt Teachers' Training Schools have appeared in Turkish Education history. Even in Ottoman Empire Teachers Training was important as in nowadays and it became reformist in definite periods. Although the country-institutes are still being critized because of their foundations, functions and political structure by some educators, they are different from the other teacher's training schools. They were co-educational and continued throughout the year. The system was student-centred so they practiced in schools as probation with the labour education principle. The institutes were in a campus model so the students learnt everything that they would need in a country-school. Beşikdüzü Country-Institute and Educator Course is the model of this thesis. It had the same qualifications with the others but as it was on the coast of Black Sea a special fishing organization appeared in this institute. It was the result of the institute that children from rural areas could attend to secondary schools. The institute brought refreshment to socio-cultural lives of the town as it organized entertainments for students every Saturday. Farming was one of the important subjects in these institutes so they had a progress in farming. They started to use scientific methods instead of traditional farming intelligence in field agriculture. Malaria, which was a great danger, was prevented since it had worked to dry the marches in region. Directors, students and all the employees of the institute came together and discussed all problems they faced every Monday evening. It was a traditional chat meeting and also it was the proof of the democracy at school. Not only the teachers but also the students had responsibilities in administration of schools since they were given a system of chairmanship. In this point we see that they are the first examples of student-centered methods This research includes the country-institutes, which brought a new concept to Turkish Education system and the model of Beşikdüzü in detailed. VII