İşletmelerde verimlilik ölçme ve değerlendirme modelleri: Kazukiyo KURUSAWA Modeli ve bir uygulama
Productive measurement and evaluation models at the company level: Kazukiyo KURUSAWA Model and a case study
- Tez No: 107409
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
02.OZET Verimliliğin, bir sorun olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Üretimde kullanılan girdiler, nüfusa oranla yavaş arttığı için kullanılan sermaye birimi başına üretilen çıktıyı artırmanın en iyi yolu verimliliği artırmaktır. Ulusal ölçekte düşük verimlilik, enflasyonun yükselmesinde geniş bir çarpan etkisi yaratmakta, verimlilik düzeyindeki artışlar ise enflasyonun kontrolünü olanaklı kılmaktadır. Verimlilikteki değişimi izlemenin en iyi yolu ise verimliliği ölçmektir. İşletme düzeyinde verimlilik ölçümü, işletme açısından zaman içerisinde verimliliğin gelişimini izleyebilmeyi, faaliyet alanındaki işletmelerle verimlilik açısından karşılaştırma yapabilmeyi sağlamaktır. Daha da önemlisi verimlilik artışına engel olan nedenleri verimlilik ölçümü sayesinde tespit etmek ve bunları ortadan kaldırmak da mümkündür. Bu çalışmanın amacı; üretim işletmelerinde yöneticilerin verimliliği ölçme ve artırmaya yönelik çalışmalara dikkatini çekmektir. Bu amaçla; üretim hattının verimliliğini ölçme ve artırmaya yönelik bir model olan Kazukiyo KUROSAWA Modeli bir üretim işletmesinde uygulanmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümü hariç dört bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde; verimlilik kavramı ve önemi, verimliliği etkileyen faktörler ve verimlilik-performans ilişkisi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; önce sınıflandırılmış daha sonra literatürde en çok rastlanan verimlilik ölçme modelleri özetlenmiştir. Üçüncü bölümde; çalışmanın uygulama bölümünün konusunu oluşturan, hem verimliliğin ölçümünü hem de verimliliğin artırılmasını sağlayan bir model olan K. KUROSAWA İşgücü Verimliliği ve Raporlama Sistemi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise, K. KUROSAWA İşgücü Verimliliği ve Raporlama Sistemi Trabzon Organize Sanayii Bölgesinde faaliyet gösteren Anadolu Plastik A.Ş.'ne uygulanmıştır. Bu bölümde işletmenin işyeri düzeni ve malzeme akım şemaları, işletmenin temel ürün çeşitleri ve bu ürün çeşitleri için verimlilik hesaplarında kullanılan eşdeğerleme katsayıları ve seçilen temel üretim süreleri verilmiştir. Ardından, yapılan toplantılarda tartışılan konular ile getirilen öneriler açıklanmıştır. Daha sonra kayıtlar, modele uygun olarak değerlendirilmiştir. Günlük ve haftalık olarak, işgücü verimi (Ew), etkili makine-saat girdisi (ıe(1)), süreç verimi (tr"), makine-saat girdisinin toplam makine-saat girdisine oranı (ıe
Özet (Çeviri)
03. SUMMARY It's generally accepted that productivity is a problem. Since inputs used in production increase slowly with respect to the population, the best way of increasing output produced for capital unit used is to increase productivity. Low productivity in national scale results in an increase in inflation, while an increase in productivity leads to make the inflation control possible. The best way of tracing the variation in productivity is to measure it. Productivity measurement in business level is to trace the development of productivity in time and, to ensure making comparisons in terms of productivity. Due to productivity measurement, the factors preventing the productivity increase can be determined and eliminated. The aim of this study is to take managers' attentions to studies for measuring and increasing productivity in production companies. Therefore, The Kazukiyo KUROSAWA model, which is for measuring and increasing productivity in production line is used. This study consist of four chapters. In the first chapter, the definition of and importance of the productivity, factors affecting productivity and productivity-performance relation are given. In the second chapter, the productivity models existing in literature are defined and classified. In the third chapter, KUROSAWA workshop productivity and reporting system which is a model not only for measuring but also for increasing the productivity is explained. In the last chapter, this model is used for the Anadolu Plastic Co. in Trabzon Organized Industry field. The order of workplace, material line, main product groups and common value coefficients used in productivity calculations, and basic production times chosen are described. Then, the matters discussed and offers made in meeting are explained. Then, records are evaluated to according the model. Daily and weekly, worker productivity (E w), ratio of effective machine-hours to input machine-hours (ie(1)), ratio of input machine-hours to total input machine-hours (ic(2)), process productivity (tr“), overall process productivity (tr'”), standard productivity (is), and output total machine-hours rate (tr) are calculated, the VIIvariations in rates are shown in figures and evaluated. Stop reasons effected output total machine-hours rate (tr), process productivity (xr“) and overall process productivity (xR'”) were calculated by regression analysis. In the conclusion chapter, the results obtained in the study are generally evaluated and difficulties occuring in practice are described. VIII