Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin sorunları ve alternatif bir çözüm önerisi olarak özelleştirme
- Tez No: 107407
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Son 15 yıldır kamu sosyal güvenlik sistemlerin kapsamı ve doğası ile ilgili tartışmalar beklenmeyen bir şekilde artmaktadır. Bu artış gelişmiş ülkelerde olduğu kadar gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. 21. yüzyıl dünya ekonomisinde sosyal güvenlik sistemleri daha rekabetçi bir yapıya doğru gitmektedir. Çoğu ülke mevcut sosyal güvenlik sistemlerinde daha radikal adımlar atmakta ve gelecekte yükselecek talepleri karşılamak için yenilikçi önlemler benimsemektedir. Bugün, yeni teknolojiler, uluslararası ekonomik bütünleşme, nüfusun yaşlanması, yaşam beklentisinin yükselmesi ve istihdam yapısının değişimi sosyal güvenlik sistemleri ve bunların yönetimine ilişkin değişiklikler yapılması isteğini de beraberinde gerektirmektedir. Sosyal güvenlik sistemlerinin finansal krizinden kaçınmak için sistemlerde değişikliğe gidilmesi gerektiği konusunda artık artan bir görüş birliği var. Bu çalışmada sosyal güvenlik reformunda yeni yaklaşım ve gelişmeler incelenmiş ve Türk sosyal güvenlik sisteminin gelecekteki ihtiyacım karşılayabilecek yenilikçi önlemleri içeren bir model önerilmiştir. Birinci bölüm sosyal güvenlik kavramım tanıtmakta, dünyada ve Türkiye'de sosyal güvenliğin tarihi gelişimini belirtmektedir, ikinci bölümde sosyal güvenlikte yeni gelişmeler ele alınarak, özel sosyal güvenlik uygulamaları gözden geçirilmektedir. Bu bölüm özel sosyal güvenlik uygulamalarım Latin Amerika, OECD, İsveç ve Singapur modelleri olarak adlandırılan 4 modelde incelemektedir. Üçüncü Bölümde Türk sosyal güvenlik sisteminin sorunlarına değinilerek çözüme yönelik bir model önerilmiştir. Çalışmanın son bölümünde çıkarılan sonuçlar hakkında genel düşünceler belirtilmiş ve bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY For the past 15 years, debate about the nature and scope of public pension systems has been growing at unprecedented levels throughout the world. It is occuring in both developed and developing countries. In the world economy of the 21 st century, social security schemes are going to be in a much more competitive situation. Most countries are taking a hard look at their existing social security schemes and try to adopt innovative measures that enable them to be equipped to the rising demands of the future Today, new technologies, the international economy globalization, the ageing population, higher life expectancy and the changing employment patterns have placed increased and challenging demands on social security systems and the organizations that administer them. There is growing recognition around the world that to avoid financial crisis, social security systems must be changed. In tins study are examined new approaches and developments in social security reform. After that is proposed one model for Turkish social security system some innovative measures and reform which enable it to meet the rising demands of the future. The first section have introduced the concept of social security and explained historical development of social security in the world and Turkey. In the second section, it has been studied new devolopment in social security systems and viewed privatizing social security practices. This section examines privatizing social security practice in four model so called as Latin American, OECD, isveç and Singapur models. In the third section, it has been examined Turkish social security system and proposed one model for Turkish social security aimed at solving its problems. In final section of this study, general thoughts have been presented about the results achieved and some suggestions have been made. YT