Etkin verimlilik ölçme ve değerlendirme yöntemi olarak Kazukiyo Kurusowa Modelinin bir üretim işletmesinde uygulanabilirliğine yönelik çalışma
The efficinent productivty measurement and evaluation method of Kazukiyo Kurusowa Model an aplication to the manifacturing factory
  1. Tez No: 273353
  2. Yazar: AHMET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tekstil firmalarında kullanılan işgücünün, zamanın ve kaynakların ne kadar verimli kullanıldığını değerlendirilmesi yapılması gereken en önemli işlemlerden biridir. Verimlilik; üretimde kullanılan kaynaklarla, üretilen mal ve hizmetler arasındaki ilişki olarak açıklanabilir. Bir işletmenin verimli olabilmesi için öncelikle verimliliğini ölçmesi gerekir. Çünkü; ölçülmemiş bir verimlilik düzeyinin artırıldığının kontrolü yapılamayacaktır.İşletmelerde verimlilik ölçümü için, literatürde birçok modele rastlanmaktadır. Ekonomik gelişmeler karşısında bazıları yetersiz kalmış, bazıları yeniden tasarlanmış yada yeni modeller konulmuştur.Toplam verimlilik ve ekonomik fayda modeli olan Kurosawa Modelinin AIPR Sisteminde, işletmelerin verimlilikleri belirlenen bir baz yıla göre dinamik olarak izlenebilmektedir. AIPR sisteminde tüm girdi ve çıktıların hesaplamalara katılması, fiyat artışlarının elinine edilmesi, verimliliğin yanında karlılık ve rentabilitenin hesaplanması modelin etkinliğini artırmaktadır. Verimlilik ölçümü sonucunda; Yöneticilerin stratejik ve rasyonel karar almalarını kolaylaştırmakta planlama çalışmalarına ışık tutabilmektedir. Çalışmamızda, firmanın verimlilik ölçümü için Kurosawa Modeli olan AIPR sistemi ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The most important task of textile companies are eveluating used labor force ,time and how to spend resources and copmare the productivity.Productivity is the relationship between resources of using for manifacturing and goods and labor-intensive. Principally, since the company to be efficinty have to be measured the porductivty. Because if any non measured productvty inceresedthis can not be controlled.For the measurement of efficiency in companies, are to be found in many models in the literature. Some remained in the face of inadequate economic development, and some have been put redesigned or new models.Total productivity and economic benefits of the model which Kurosawa AIPR System Model, the productivity of enterprises is determined dynamically according to a base year can be monitored. Calculations of all input and output AIPR system to join, price increases may be elinine, productivity and profitability by increasing the effectiveness of the model is to calculate rentabilitenin. Productivity measurement as a result of rational decision-making executives and their strategic planning for easy updating can shed light. In our study, the company's productivity measurement model for which Kurosawa AIPR system was measured.