Bağımsızlık sonrası Azerbaycan'da devlet yapısının dönüşümü
The transformation of the state structure in Azerbaijan after independence
- Tez No: 782217
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmanın ana konusu Sovyetler Birliği'nin çökmesi ile bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan'da yeni bir devlet yapısının oluşumudur. Yeni yapılanmada devlet ve hükümet yapısı, merkez ve taşra teşkilatlanması, sosyal ve ekonomik yapı, devlet toplum ilişkileri gibi önemli alanlarda reform ve değişiklikler yapılmıştır. Bu çalışmada, mevcut devlet yapısını daha iyi anlayabilmek ve yaşanan değişim ve dönüşümleri görebilmek için, yaklaşık son üç asırlık tarihsel süreçte Azerbaycan'daki devlet yapıları incelenmiştir. Çalışmamız üç bölüme ayrılarak incelenmiştir. İlk bölümde, Sovyet işgalinden önce Azerbaycan'da hakim olmuş tarihi örgütsel yapı, onların temel nitelik ve özellikleri, ekonomik ve sosyal yapısı, yönetim toplum ilişkileri araştırma konusu olmuştur. İkinci bölümde, Sovyetler Birliği işgalinden sonra yapılan siyasi, ekonomik ve sosyal reformlar, onların temel nitelik ve özellikleri, devlet toplum ilişkileri, daha sonra ise Sovyetlerin son döneminde Azerbaycan'ın devlet yapısında yapılan değişiklikler ve onların temel özellikleri, merkez çevre ilişkileri, kamu kurum ve kuruluşlar, son yapılanma ile ilk yapılanmanın benzerlik ve farkı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, bağımsızlık sonrası Azerbaycan'ın devlet, ekonomik ve sosyal yapısında yapılan değişiklikler ve onların temel nitelikleri, merkez ve taşra teşkilatlanması, devlet toplum ilişkileri ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main topic of this study is the formation of a new state structure in Azerbaijan, which gained independence after the collapse of the Soviet Union. In the new structure, reforms and changes were made in important areas such as state and government structure, central and provincial organization, social and economic structure, state-community relations. To better understand the current state structure and to see the changes and transformations that have occurred, the state structures in Azerbaijan in the historical process of the last three centuries have been examined. Our study is divided into 3 parts and analyzed. In the first part, the historical organizational structure that prevailed in Azerbaijan before the Soviet occupation, their basic qualities and characteristics, economic and social structure, management and social relations were the subject of research. In the second part, the political, economic and social reforms made after the occupation of the Soviet Union, their main features and characteristics, state-society relations, and then the changes made in the state structure of Azerbaijan during the last period of the Soviet Union and their main features, center- provincial relations, public institutions and organizations, the similarities and differences between the last structure and the first structure were examined. In the third part, the changes made in the state, economic and social structure of Azerbaijan after independence and their basic characteristics, central and provincial organization, state-societal relations were tried to be revealed.