Bireysel ve takım sporlarında yer alan sporcuların müsabaka öncesi ve sonrası durumluk ve sürekli kaygılarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 107531
  2. Yazar: ADEM CİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
6. ÖZET Bu araştırmada bireysel ve takım sporlarında müsabaka öncesi ve sonrası durumlıık ve sürekli kaygı puanları karşılaştırılmışım Araştırmanın evrenini üniversiteler Türkiye Şampiyonasına katılan sporcular oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi ise 1 999-2000 üniversiteler Türkiye Şampiyonası müsabakalarına katılan bireysel sporlar A grubundan Güreş ve Judo Raket Sporları Al'den badminton ve Masa Tenisi ve Takım Sporlarından Futbol, Basketbol ve Hentbol branşlarından oluşmaktadır. Müsabakaya katılan sporculardan örnekleme alınan sporcu sayısı 396'dır. Sporcuların durumlıık kaygı puanlarını belirlemek için durumlıık kaygı ölçeği kendini değerlendirme testi STAI form TX-1 uygulanmıştır. Sürekli kaygı puanlarını belirlemek için ise sürekli Anxsiyete ölçeği kendini değerlendirme testi STAI form TX-2 uygulanmıştır. Sporcuların özlük nitelikleri ile ilgili bilgiler kişisel bilgi formu ile belirlenmiştir. Elde edilen puanlar değişkenlere göre varyans analizi ve asgari önemli fark testi ile test edilmiştir. Araştırmanın bulguları aşağıda özetlenmiştir. l.a. Sporcuların cinsiyetine göre müsabaka öncesi ve sonrası durumluk ve sürekli kaygı puan ortalamaları arasında önemli bir farklılaşma görülmemiştir. b. Sporcuların durumluk ve sürekli kaygı puan ortalamaları arasında müsabaka öncesi ve sonrası yaşlara göre önemli bir farklılaşma görülmemiştir. 2.a. Bireysel A, bireysel Al ve takım sporcularının müsabaka öncesi durumluk kaygı puanları arasında önemli ölçüde farklılık bulunmuştur. b. Takım sporları grubunun sürekli kaygı puan ortalaması, Bireysel A ve Bireysel Al grubunun puan ortalamalarından önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. c. Bireysel A ve Bireysel Al spor gruplarının puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmüştür. 3. a. Sürekli kaygı puanı 45 den büyük olan grupta durumluk kaygı puan ortalaması orta grup ve düşük grupların puan ortalamasından önemli ölçüde yüksek bulunmuştur. 40b. Durumluk kaygı puan ortalaması sürekli kaygı puanları 35 den küçük olan grupta en düşük bulunmuştur. c. Durumluk kaygı puan ortalaması bireysel A grubunda en yüksek tesbit edilmiştir. Diğer gruplardaki sporcuların durumluk kaygı puan ortalaması bireysel A grubundan önemli ölçüde düşük bulunmuştur. d. Durumluk ve sürekli kaygı puanları arasındaki korelasyon katsayıları istatistiksel olarak önemli oldukları tesbit edilmiştir. Yani sürekli kaygı puanı arttıkça durumluk kaygı puanı da artmakladır. 41
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this research, pre-competition state anxiety points and post-competition trait anxiety points in individual and team sports have been compared. The scope of this research is limited by sports people participating inter- universities Championship of Turkey. From among branches of sports included in individual competitions in the inter-universities Championship of Turkey 1999-2000, wrestling and judo from among group A (individual contact sports), and from amongst racket sports in group Al, badminton and table tennis; from among team sports, soccer, basketball and handball have been selected as samples of sportive branches for this research. From among participants of the championship 396 sports persons have been selected as samples. Survey STAI form TX-1 has been used to evaluate the competitors' levels of points for state anxiety. As for trait anxiety survey STAI form TX-2 has been applied. The individual details of the competitors have been obtained from individual profile forms. The points obtained have been tested on the basis of variants according to the Variance Analysis test and the Least Significant Difference test. The result of the research has been summarised as follows: I. a. No significant difference has-been detected on average points for pre- competition state anxiety and post-competition trait anxiety between male and female competitors. b. No significant difference has been detected on average points for pre- competition state anxiety and post-competition trait anxiety between age groups. 2.a. Significant differences have been found on average points for pre- competition state anxiety between individual competitors in groups A and Al, and team sports. b. The average points for post-competition trait anxiety for team sports group have been found significantly higher than those of individual A and Al groups. 42c. No significant difference has been found on average points between individual A and Al groups. 3. a. In the group with over 45 points for trait anxiety, the average points for stale anxiety have been found significantly higher than that of the groups who have lower and medium average of trait anxiety. b. In groups with trait anxiety points below 35, the average points for state anxiety have been found the lowest. c. The average points for state anxiety have been found the highest in individual group A. In other groups, the average points for state anxiety have been found lower than in individual group A. d. The correlation between state and trait anxiety points has been found statistically significant. In other words, points for state anxiety has been found increasing as points for trait anxiety increase. 43