Basketbolda dribling ve turnike becerilerinin öğretiminde canlı, videolu ve canlı + videolu dönütün başarıya etkisi
Effects of verbal, videotape and verbal+videotape feedback on teaching dribling and lay-up in basketball
  1. Tez No: 107530
  2. Yazar: HAKKI ÇAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GIYASETTİN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada basketbolda dribling ve turnike becerilerinin öğretiminde canlı, videolu ve canlı+videolu dönütün başarıya olan etkisi incelenmiştir. Araştırmaya, 1999-2000 öğretim yılında, Özel Bilim Koleji' inde üç farklı şubede öğrenim gören ve beden eğitimi dersi alan 7. Sımf öğrencileri katılmıştır. Araştırmaya her grupta 16 öğrenci olmak üzere toplam 48 öğrenci katılmıştır. Deneklerin 21 'i kız ve 27'si erkektir. Öğrencilerin yaş ortalamaları canlı+videolu dönüt grubu için 12±.47, videolu dönüt grubu için 12±.68, canlı dönüt grubu için 12±.51 'dir. Araştırma verilerinin toplanmasında, bilişsel alamn bilgi+kavrama düzeyi için bilişsel alan ölçeği, devinişsel alamn beceri haline getirme düzeyi için beceri gözlem ölçeğinden yararlanılmıştır. Devinişsel alana ilişkin veriler, Panasonik video kamera ve video kaseti kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada ön-test / son-test deney deseni kullanılmıştır. Verilerin analizinde, grupların bilişsel ve devinişsel alan denkliklerini saptamak için ANOVA testinden yararlanılmıştır. Devinişsel alan ölçümlerindeki güvenirlik işlemleri için Tekrarlı Ölçümlerde ANOVA ve sınıfliçi korelasyon testi, bilişsel alan davranışlarının analizinde KR-20 Testinden yararlanılmıştır. Grupların ön-test puanlan arasında anlamlı fark bulunması nedeniyle basan düzeyleri arasındaki farkın analizi için ANCOVA testi kullanılmıştır. Araştırmanın öncesinde uzmanlann ve bilişsel alan ölçeğinin güvenirliği için bir ön-çalışma yapılmıştır. Bilişsel alan test güvenirliği KR-20 testine göre 0.84, uzman güvenirliği ise basamaklara göre 0.73 ile 0.90 arasında değerler almıştır. Uzmanlann kendi iç tutarlıklan ise 0.67 ile 0.98 arasında değişen değerler almıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of the verbal, visual and verbal+visual feedback on students achivement, on teaching dribling and lay-up skills in basketball. In the research, 48 (21 female, 27 male) students, studying at Özel Bilim Koleji on 7th grade, involved within the three groups, in the year of 1999-2000 semester. Each group composed of 16 students. For verbal+visual feedback group age is 12±.47, for visual feedback group is 12±.68 and for verbal feedback group is 12+.51. To find out the improvement of students, for cognitive domain, a knowledge scale and for psycho-motor domain an observation scale were used. Psycho-motor performance of subjects were recorded with Panasonik video recorder and cassette. In the study pre-test / post-test research design used. To analyze the datas, ANOVA was used, for homogenity of the groups in cognitive and psychomotor domain. To identify reliability, Repeated Measures ANOVA, to measure of reliability cognitive scale KR-20 and to analyze the achivement level between the groups ANCOVA was used. Before the pre-test, to identify the consistency and reliability of experts, an sampling study was carried out. The reliability of the knowledge test was found 0.84 (KR-20) the reliability of experts differs between 0.73 and 0.90, consistancy differs between 0.67 and 0.98.